Praktyczne sposoby na pielęgnację samochodowego wnętrza

Każdy kierowca, niezależnie od tego, czy należy do kategorii tak zwanych „niedzielnych podróżników” czy może doświadczonych zawodowców, powinien dbać o swój samochód.

W końcu spędzamy w nim bardzo dużo czasu – podróżując do pracy, szkoły lub na zakupy. Dlatego tak ważne jest, aby nie kojarzył się nam z bałaganem i wszech ogarniającym brudem. Kluczowe dla naszego poczucia estetyki jest zwłaszcza wnętrze auta, o które dbać można na wiele różnych sposobów.

Wnętrze auta – specjalne wyposażenie, specjalne metody pielęgnacyjne

Niesprzyjające warunki atmosferyczne, błoto, piasek, zwierzęta czy chociażby nasi współpasażerowie – wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na to, w jakim stanie znajduje się wnętrze naszego pojazdu. Powinniśmy więc pilnować tego, aby było regularnie czyszczone. Pielęgnacja samochodu nie może bowiem odbywać się „od święta”. Musi bowiem obejmować szereg systematycznych działań, powtarzanych przynajmniej raz na 3 miesiące. Jedynie wtedy możemy powiedzieć, że nasze auto jest zadbane. W jaki jednak sposób powinna przebiegać wzorowa konserwacja jego wnętrza?

Na samym początku należy przeprowadzić podział wszystkich elementów, które wymagają czyszczenia i pielęgnacji. Jest on bardzo ważny, gdyż każdy fragment wyposażenia potrzebuje innych środków i innych metod, które zapewnią mu atrakcyjny wygląd i odpowiednią odporność na działanie czynników zewnętrznych. Wnętrze auta składa się więc z następujących komponentów:

  • tapicerka – jest ona najważniejsza, dlatego należy poświęcić jej najwięcej uwagi,
  • dywaniki – szczególnie narażone na to, co przynosimy ze sobą na powierzchni obuwia,
  • elementy plastikowe – jest ich wiele, a ich pielęgnacja rządzi się swoimi prawami,
  • szyby – wewnętrzna strona narażona jest na zupełnie innego rodzaju zabrudzenia, w związku z tym czyszczenie również będzie przebiegało inaczej,
  • obicie bagażnika – wymaga sporej uwagi, gdyż wszelkie przewożone przez nas przedmioty wywoływać mogą wiele zabrudzeń.

Jak czyścić tapicerkę samochodową?

Stanowi ona najważniejszy element wnętrza samochodu, dlatego jej czyszczenie powinno być dla nas priorytetem. Rozpocząć należy oczywiście od usunięcia wszelkich niepotrzebnych przedmiotów. Może nam to zajęć trochę czasu, gdyż różnego rodzaju butelek, długopisów i papierów jest zazwyczaj mnóstwo. Gdy czynności przygotowawcze będziemy mieć za sobą, należy przejść do odkurzania. Niezwykle istotne jest, abyśmy zrobili to dokładnie. Nie ograniczajmy się więc do sprzątania powierzchownego – w zakamarkach znajdujących się pod siedzeniami i wykładziną znajdziemy bowiem najwięcej piasku i różnego rodzaju śmieci. Jeżeli nie dysponujemy odkurzaczem o odpowiedniej mocy, zawsze możemy skorzystać z wyposażenia stacji benzynowych. Dostępne tam sprzęty z pewnością okażą się skuteczne.

Kłopotem może być dla nas również pozbycie się pozostałości po naszych zwierzętach. Mowa tu o sierści, która przyczepia się do tapicerki, stanowiąc poważne wyzwanie dla każdego odkurzacza. Jeżeli więc nie uda nam się jej usunąć, powinniśmy użyć specjalnej szczotki, zawierającej gumowe włókna, które bardzo dobrze usuwają wszelkie włosy, nie pozostawiając żadnych śladów na tapicerce. W okresie zimowym we wnętrzu naszego auta może zalegać również wilgoć, która obecna jest zwłaszcza na obiciach foteli i tylnej kanapy. Jeżeli więc nie dysponujemy kilkoma godzinami wolnego czasu, które przeznaczymy na wietrzenie, dobrym rozwiązaniem okazać się może pochłaniacz wilgoci w proszku. Wystarczy zaaplikować go na wybrane miejsca, a następnie odczekać kilkadziesiąt minut. Działanie higroskopijne usunie wodę, a nam pozostanie usunięcie preparatu i kilkuminutowe przewietrzenie wnętrza.

Tapicerka tekstylna

Proces czyszczenia zależny jest oczywiście od rodzaju powstałych plam, a także tworzywa, z którego tapicerka samochodowa została wykonana. W przypadku tapicerki tekstylnej, do usunięcia niewielkich zabrudzeń wystarczające okażą się ściereczki nasączone specjalnym środkiem. Kilkukrotnie powtórzone przecieranie w znaczący sposób odświeży obicia foteli. W przypadku wystąpienia tłustych i trudnych do usunięcia plam, powinniśmy jednak skorzystać ze specjalnych preparatów. Należy pamiętać, iż innego rodzaju środki przeznaczone są do tapicerki tekstylnej, inne zaś do powierzchni skórzanych. Podczas zakupów powinniśmy więc dokładnie przeanalizować opakowanie. Jeżeli dokonamy prawidłowego wyboru, należy nanieść niewielką ilość środka na plamy, a następnie czyścić je za pomocą okrężnych ruchów. Użyć powinniśmy miękkiej szmatki bądź szczotki o delikatnych włóknach, tak aby nie zniszczyć tapicerki. Szczególnie polecane są produkty wytworzone na bazie mikrofibry, która jest w pełni przyjazna dla wszystkich powierzchni.

Dobrym sposobem na pozbycie się tłuszczu będzie użycie benzyny ekstrakcyjnej. Nie powinniśmy jednak przesadzać z jej ilością, gdyż może spowodować odbarwienia. Jeżeli mimo wszystko nie uda nam się wybawić plam, należy udać się do specjalistów od czyszczenia tapicerki, gdyż samodzielne poszukiwanie rozwiązania może być związane z przykrymi i nieodwracalnymi konsekwencjami.

Niezwykle trudne do usunięcia okazać się mogą także zaschnięte kawałki gumy do żucia. Aby więc ułatwić sobie zadanie, powinniśmy je zmrozić. W tym celu użyć możemy kilku kostek lodu bądź specjalnego preparatu w sprayu, którego działanie jest z pewnością o wiele szybsze. Gdy guma zostanie zamrożona, należy usunąć ją szczotką wyposażoną w twarde włosie. Musimy uważaj jednak na zbyt gwałtowne ruchy, które mogłyby uszkodzić tapicerkę. Odpowiednia ostrożność powinna zostać zachowana również w przypadku czyszczenia boczków drzwiowych, podsufitków czy słupków dachowych, gdyż tkanina znajdująca się na tych elementach jest bardzo delikatna.

Jeżeli chodzi o różnego rodzaju środki chemiczne, najskuteczniejsze okażą się te występujące w postaci pianki. Bardzo dobrze wnikają one w każdy możliwy zakamarek. Po aplikacji wystarczy przetrzeć kilka razy określone miejsce, a plamy znikną. Dobrym rozwiązaniem okazać się może także tak zwane pranie ekstrakcyjne. Polega ono na spryskaniu tapicerki wodą oraz nałożenie proszka do czyszczenia. Następnie obicia należy wyszczotkować, a pozostałą wodę wyssać za pomocą specjalnej maszyny bądź wspomnianego wcześnie środka pochłaniającego wilgoć.

Tapicerka skórzana

Nieco innymi zasadami rządzi się czyszczenie obić wykonanych ze skóry. Charakteryzuje je przede wszystkim to, iż są łatwiejsze w utrzymaniu. Problemów nie powinno nam przysparzać również skuteczne czyszczenie. Należy pamiętać jednak o robieniu tego systematycznie (najlepiej raz na 3 miesiące). Niezwykle ważna jest także należyta pielęgnacja.

Oczywiście proces czyszczenia dotyczyć będzie w głównej mierze na środków chemicznych. Zanim jednak ich użyjemy, powinniśmy wykonać czynności przygotowawcze, do których posłuży nam zwykła ścierka i czysta woda. Należy kilkukrotnie przetrzeć tapicerkę, zważając na to, aby nadmiar wody nie pozostawał na skórze. Podobnie jak w przypadku produktów tekstylnych, również czyszczenie skóry będzie najefektywniejsze, jeżeli użyjemy preparatów w postaci pianki. Bardzo ważne jest jednak to, by nakładać je na ścierkę, nie zaś bezpośrednio na powierzchnię tapicerki. Nie zapomnijmy oczywiście o dokładnym przeanalizowaniu etykiety specyfiku, którego użyjemy. W przypadku obić skórzanych, nie powinniśmy używać wspomnianych wcześniej mokrych ściereczek, gdyż mogą powodować odbarwienia.

Istotne znaczenie ma również pielęgnacja skóry, którą powinniśmy wykonywać przynajmniej 2 razy w roku. Do jej impregnacji możemy użyć mleczka konserwującego bądź wosku, który ochroni ją przed zabrudzeniami, otarciami czy wpływem nadmiernej ilości wody. Podobnie jak w przypadku środków czyszczących, preparaty pielęgnacyjnej również rozprowadzamy najpierw na ścierkę, potem zaś na tapicerkę. W przypadku wystąpienia zadrapań, rys bądź obtarć, dobrym rozwiązaniem okazać się może użycie specjalnej farby. Uszkodzoną powierzchnię należy najpierw przeszlifować, a następnie nałożyć farbę. Ostatnim etapem będzie rozprowadzenie środka pielęgnującego.

Czyszczenie tapicerki samochodowej w pewnych okolicznościach może być również związane z koniecznością usunięcia grzybów. W tym celu użyć powinniśmy granatu do klimatyzacji. Preparat umieszczamy we wnętrzu samochodu, a następnie włączamy klimatyzację bądź nawiew i zamykamy okna. Po 20 minutach nasze auto zostanie odkażone. Jeżeli chcemy dodatkowo usunąć nieprzyjemne zapachy, możemy zakupić specjalny neutralizator, który w bardzo szybkim odświeży wnętrze pojazdu. Dobrym sposobem jest również wymiana zużytego i zabrudzonego filtra kabinowego.

Czyszczenie elementów plastikowych

Kolejnym obszarem wymagającym naszej uwagi przy sprzątaniu wnętrza samochodu są wszelkie elementy plastikowe. Wybierając preparat, którym się posłużymy, lepiej unikać wszelkich tłustych specyfików w postaci mleczek czy gęstych płynów – najczęściej można je poznać po tym, iż, według informacji zawartej na opakowaniu, zapewniają dodatkowe nabłyszczanie, które ma uatrakcyjnić wygląd naszego pojazdu. Po pewnym czasie mogą one jednak niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie elementów elektronicznych, prowadząc nawet do awarii radia, systemu sterowania szybami czy wentylacji. Dodatkowo, jeżeli przez przypadek tego typu środki wylądują na tapicerce, powstaną trudne do usunięcia tłuste plamy.

Warto więc użyć różnego rodzaju koncentratów, które przed użyciem rozcieńczamy w wodzie bądź w postaci pianki. Są one dużo bezpieczniejsze dla elektroniki auta, a przy tym zapewniają skuteczne czyszczenie twardych powierzchni. Do ich rozprowadzania najlepiej zastosować ściereczki z mikrofibry bądź szczotki z bardzo miękkim włosiem. W innym wypadku dojść może bowiem do poważnego zarysowania plastikowych części, co oczywiście odbije się na estetyce. Po wykonaniu wszelkich czynności czyszczących, należy odczekać kilka minut, w trakcie których wszystkie elementy staną się w pełni suche. Następnie możemy przejść do kolejnego etapu konserwacji plastikowych elementów.

W tym miejscu powinniśmy skorzystać z preparatów, które zapewniają odpowiednie odświeżenie plastiku, w połączeniu z ochroną przed różnego rodzaju zabrudzeniami czy otarciami. Bardzo ważne jest to, aby nie decydować się na środki najtańsze. Dzięki nim co prawda zaoszczędzimy trochę pieniędzy, jednak uzyskany efekt z pewnością nie będzie zadowalający. Przede wszystkim plastik będzie nieestetycznie błyszczał, co bardzo popsuje ogólny wygląd naszego auta. Warto więc wydać kilka złotych więcej i cieszyć intensywnym kolorem i trwałością plastiku. Zakupione preparaty, podobnie jak środki czyszczące, rozprowadzamy przy użyciu miękkiej ściereczki. Pamiętać należy, aby robić to dokładnie, nie pozostawiając żadnych luk. Dobrym rozwiązaniem okazać się mogą środki w sprayu, które zabezpieczą plastik przed osiadaniem się na jego powierzchni kurzu, a także różnego rodzaju roztoczy i bakterii. Dodatkowo zyskamy ochronę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, które są w stanie odbarwić plastik, a także spowodować jego pękanie.

Jeżeli chcemy ponadto uniknąć nieestetycznego efekty świecenia, możemy skorzystać ze środków matujących, których cena oscyluje w granicach od 5 do 10 złotych. Niezwykle skuteczne w działaniu są również naturalne olejki, których cena jest jednak dużo wyższa i może osiągnąć równowartość nawet 100 złotych. Dbanie o elementy plastikowe naszego auta jest bardzo ważne. Jeżeli bowiem odpuścimy sobie ich pielęgnacje, bardzo szybko ulegną zniszczeniu, a ich powierzchnia przestanie cieszyć oko intensywną barwą. Pamiętajmy też o tym, aby czyścić je regularnie, najlepiej co 3-4 miesiące.

Istotne wykończenie

Pozostałymi elementami wyposażenia naszego samochodu, którymi powinniśmy się zająć są dywaniki i obicie bagażnika. W ich przypadku proces czyszczenia nie różni się zbytnio od wszelkich opisanych czynności dotyczących tapicerki. Pamiętać należy o tym, aby dokładnie je odkurzyć. W przypadku dywaników proces ten powinien być poprzedzony wytrzepaniem ich ze wszelkich większych elementów – w szczególności błota, które może skutecznie zapchać nam odkurzać.

Czyszczenie najlepiej oprzeć na różnego rodzaju preparatach piankowych. Bardzo dobrze rozprowadzają się one po powierzchni dywaników, docierając do każdego zakamarka. Następnie powinniśmy je dokładnie wyszorować szczotką (dopuszczalne jest twarde włosie), a następnie wypłukać i wysuszyć. Nieco bardziej skomplikowanie wygląda sprawa bagażnika. W jego wnętrzu bardzo często przewozimy różnorakie narzędzia, metalowe konstrukcje czy wszelkie substancje, które mogą zabrudzić całą powierzchnię. Skorzystać powinniśmy więc z mocnych preparatów, usuwających trudne plamy. Podobnie jak w przypadku tapicerki, również rozprowadzamy je za pomocą ściereczki, a następnie dokładnie oczyszczamy kolistymi ruchami. Bardzo istotne jest to, aby wszelkie umyte powierzchnie zostały odpowiednio wysuszone. Możemy zrobić to za pomocą specjalnych suszarek bądź po prostu zostawiając na pewien czas otwarty bagażnik. Po kilkudziesięciu minutach wnętrze będzie czyste i odpowiednio odświeżone.

Nie możemy zapominać również o szybach, które wymagają czyszczenia z obu stron. Nie powinniśmy używać w tym celu zwykłych preparatów do mycia okien, gdyż pozostawią one po sobie nieprzyjemne smugi. Nasz wybór powinien więc paść na specjalistyczne środki samochodowe, które rozprowadzimy za pomocą dobrze chłonącej ścierki z bawełny bądź irchy, która chroni szklane powierzchnie przed rysami. Dodatkowo pomogą nam one dokładnie odtłuścić szyby, dzięki czemu staną się one bardzo przejrzyste. Niektóre płyny zawierają również specjalne właściwości zapobiegające parowaniu.

Wnętrze samochodu wymaga naszej szczególnej opieki – tylko wtedy bowiem będzie ono zadbane, co oczywiście w znaczący sposób przełoży się na jego wygląd. Stosując dobrej jakości środki czyszczące oraz pielęgnujące zapewnimy sobie estetyczne i świeże wnętrze, dzięki któremu przebywanie w aucie stanie się o wiele przyjemniejsze. Pamiętać należy tylko o tym, aby wszelkie czynności wykonywać regularnie i z odpowiednią uwagą.