3 rodzaje tkanin podbiciowych

Prace tapicerskie opierają się na znanych technologiach wytwarzania mebli. Cały czas rynek wzbogaca się jednak o kolejne tkaniny, wypełnienia czy mechanizmy. Warto śledzić nowości i znać trzy rodzaje tkanin podbiciowych. Wystarczą bowiem dla osiągnięcia wysokiej jakości mebli tapicerowanych, w połączeniu z odpowiednio dobranymi piankami, tkaninami obiciowymi czy drewnem.

Każdy mebel tapicerowany składa się z drewnianego stelaża, pianki tapicerskiej i obicia z tkaniny tapicerskiej. Koniec. Niestety sam proces produkcji mebli jest dość skomplikowany a składników jest znacznie więcej. Między innymi meble tapicerowane robi się przy udziale materiałów podbiciowych.

Najbardziej znanymi materiałami podbiciowymi są:

  • Filc
  • Owata
  • Wigofil

Filc

Przy produkcji mebli tapicerowanych stosuje się filc podkładowy, nazywany filcem technicznym czy włókniną filcową. Powstaje on przez zgrzeblanie runa, wzmacniające igłowanie i stabilizację termiczną w wysokich temperaturach. Każde zabiegi powodują zwiększanie wytrzymałości filcu, dzięki czemu daje on głównie wysoką możliwość zabezpieczenia poszycia przed działaniem sprężyn.
Filc obecny na rynku sprzedawany jest w belach, arkuszach i jako formatki produkowane na zamówienie. Belki mają zazwyczaj szerokość 1600 – 2000 mm i w grubości 2 – 20 mm a arkusze wymiary 1000 x 1000 mm i grubość 2 – 20 mm.

Owata

Owata to wysokopuszysta tkanina powstała z włókien poliestrowych i biokomponentów. Produkowana jest specyficznie, ogólnie mówiąc metodą zgrzewania na sucho. Jest puszysta sprężysta i nie odkształca się. To materiał lekki, przewiewny i nie ulega spaleniu – poddana działaniu wysokiej temperatury czy ognia stapia się.
Owata sprzedawana jest zazwyczaj w gramaturze 100 – 400g/mkw, choć na rynku mamy gramaturę 50,70, 80, 100, 120, 135, 150, 200, 270, 300, 40, 450 g/mkw. Szerokość płata owaty ma zazwyczaj 160 lub 200 cm, ale można znaleźć produkt o szerokości 20 – 225 cm.

Wigofil

Wigofil to tkanina z polipropyleny, pozbawiona formaldehydów, która jest wyjątkowo odporna na rozciąganie, przecieranie czy rozrywanie, niezależnie od kierunku działania siłą. Jest to tkanina ognioodporna, przepuszczalna i posiada dwa atesty: trudnopalności FIRA oraz higieniczny OEKOTEX. To materiał trwały, nowoczesny o różnych nazwach handlowych: włóknina płaska, fliselina, lutrasil.
Tkanina wigofil służy w tapicerstwie do poszycia wnętrza tapicerki, głównie przy ochronie przed uszkodzeniami przez sprężyny. Formuje mebel, zabezpiecza przed „wysiedzeniami” siedzisk, pokrywając piankę wewnętrzną pozwala na łatwe nałożenie gotowego poszycia tapicerki na mebel. Wigofil przydaje się również do wyściełania elementów nieobitych pianką tapicerską, tzw. nie miękkich, obijania podgłówków, poduszek czy poszycia sprężyn w materacach, zarówno samodzielnych, jak i w łóżkach. Jest też tkaniną wykorzystywaną w innych branżach, poza tapicerskich. Służy wówczas na nadruków reklamowych, szycia toreb, poduszek, śpiworów czy wyściółki trumiennej.
Tkanina ta jest specyficznie produkowana, dzięki czemu uzyskuje tak wyjątkowe cechy. Jest bowiem robiona w technologii Spunbond, która polega na tworzeniu włókien nieskończonych, używanych do produkcji włókniny bez tkania, powstałych bezpośrednio w wyniku formowania granulatu. Dzięki zastosowaniu tej technologii materiał jest równomiernie wytrzymały na całej powierzchni, mimo jednoczesnej, wysokiej delikatności.
Wigofil jest tkaniną sprzedawaną w gramaturze od 15 – 150 g/mkw oraz w szerokości 160 cm, przy czym produkowane są już tkaniny o szerokości 20 – 320 cm.

Kilka słów na koniec

Warto postawić na dobre i sprawdzone materiały podkładowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety ale niewątpliwie rynek jest bardzo bogaty w tego typu ofertę. Tylko wysokiej jakości, również materiały podkładowe, dadzą końcowo komfortowy mebel tapicerowany.