6 sposobów na plamy na tapicerce

Nie ma chyba mebla nieskalanego różnego rodzaju plamami. Mniej czy bardziej uporczywe zdarzają się każdemu. Oczywiście najrozsądniejszym sposobem pozbycia się ich jest zlecenie czyszczenia wyspecjalizowanej firmie. Jeśli uprzemy się i zechcemy wyprać poszycie mebla samodzielnie, warto zapoznać się ze sposobami na plamy na tapicerce.

Sposoby na plamy

  1. Stosujemy odpowiednie środki do prania

    Do prania tapicerek nie stosujemy obojętnie, jakiego środka. Wykluczone są tu płyny do naczyń i szampony. Mogą one dawać klejącą powierzchnię, która jedynie wpływa na szybsze brudzenie się materiału podczas późniejszej eksploatacji.

    Do prania najlepsze są środki specjalistyczne, zazwyczaj produkowane na bazie wody. Jeśli takich nie posiadamy, możemy użyć płynu do delikatnego prania ręcznego, ewentualnie piany powstałej z szarego mydła.

    Jeśli staramy się wywabić uporczywe plamy, rezultaty zdają:

    • Woda z amoniakiem – czyszczenie tapicerki ubrudzonej winem, krwią, ołówkiem
    • Woda z solą – plamy po krwi
    • Alkohol lub aceton – duże plamy z wosku, kredek, ołówka
  2. Pierzemy w odpowiednim kierunku

    Zdenerwowani właśnie odkrytą plamą możemy mocno, mechanicznie i w jedną stronę trzeć zabrudzone miejsce. W tym wypadku powinniśmy jednak postawić na delikatność i działanie metodyczne. Najlepsze efekty daje pranie tylko w obrębie plamy. Tamponujemy wówczas plamę od jej zewnętrznych brzegów ku środkowi. Pozwala to na zatrzymanie plamy w swoim obrębie, nie rozcieranie jej na większą powierzchnię.

  3. Na trudne plamy stosujemy odplamiacze i mocniej działające środki

    Trudno schodzące plamy niestety nie raz musimy potraktować odplamiaczem. Na pewno nie powinien być to środek stosowany w kuchni czy do prania odzieży. Nie może to być również środek na bazie amoniaku, szczególnie mocno stężony. Przy amoniaku dopuszczalne jest jedynie delikatne tamponowanie zabrudzonej powierzchni wodą z dodatkiem odplamiacza. Do prania tapicerek zdecydowanie powinniśmy używać odplamiaczy do materiałów meblarskich. To uchroni nas przed odbarwieniami czy uszkodzeniami tkaniny.
    Jeśli musimy walczyć z ciężko spieralnymi plamami polecamy jednak rozcieńczać amoniak lub alkohol. Lun używać wody zakwaszonej, z solą itd.

  4. Suszymy tapicerkę

    Każdy wie, że meble powinny schnąć na wolnym powietrzy, w pomieszczeniu. Nie jest możliwe wysuszenie całej powierzchni zalecanym, ciepłym strumieniem powietrza. Dlatego, przy praniu całych mebli musimy szczególnie starać się, aby zbytnio nie zmoczyć ich powierzchni. Jedynie przy spieraniu plam można użyć suszarki, chłonnych ręczników, papierów itd. Małe i wilgotne plamy można też osuszać czystą, bawełnianą ściereczką.
    Czy jednak faktycznie trzeba suszyć materiał suszarką? Jeśli mamy małe, mokre plamy odpowiemy, że zdecydowanie tak. To uchroni przed powstaniem zacieków, widocznych różnic w kolorze materiału czy uleżenia się pranej tkaniny.

  5. Szczotkowanie wyrównuje włos

    Sposobem na niewielkie zaplamienia jest szybkie ich sprawnie i odpowiednie wyszczotkowanie powierzchni mebla. Dotyczy to materiałów z dłuższym włosem. Należą do nich: flock, szenil, welur, nubuku i zamsz syntetyczny. Szczotkowanie pranych powierzchni nie tylko ukrywa niedoskonałości działań, ale przywraca estetyczny wygląd tkaniny.

  6. Prasowanie materiałów tapicerskich

    Niektóre materiały wymagają prasowania. Na dużych poszyciach mebli nie jest to możliwe. Jeśli jednak praliśmy elementy dodatkowe typu zdejmowane zagłówki, poduszki czy narzuty, można pokusić się o prasowanie materiału typu flock. Inne tkaniny muszą rozprostować się same.

Pranie tkanin w pralce jest, więc sposobem tylko na niewielkie elementy. Poza tym musimy tu zastosować program do tkanin delikatnych i wirowanie maksymalnie na średnich obrotach.

A może jednak specjalista?

Pranie tapicerek wymaga precyzji i czas. Jeśli żadnym z nich nie dysponujemy radzimy postawić na wyspecjalizowaną firmę piorącą. Będziemy mieć gwarancję, że nasze meble nie zniszczą się, a plamy znikną.