Codzienna pielęgnacja mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane to niebanalna ozdoba domu. Jednak wraz z wiekiem i rozwojem widocznych plam zaczynają tracić na uroku. Na szczęście, regularna pielęgnacja pozwala utrzymać tapicerki w czystości, bez kurzu i szpecących zabrudzeń.

Meble tapicerowane powinny być regularnie odkurzane. Najlepiej robić to przy pomocy specjalnej szczotki, która znajduje się w komplecie szczotek odkurzacza. Kiedy odkurzać? Naszym zdaniem zawsze wówczas, gdy odkurzasz podłogi. Unikaj również stawiania tapicerowanych mebli przy kaloryferach czy kominkach, które powodują unoszenie się kurzu i osadzenie go na powierzchni mebli. Tapicerka nie lubi też słońca, które powoduje wyblaknięcie kolorów. Kurz lubi się osadzać w narożnikach, przeszyciach i rowkach, skąd należy go regularnie usuwać.
Raz na jakiś czas warto dokładnie czyścić meble. Należy tu uważać, aby nie zalać mebla wodą zwłaszcza, aby gąbka, stanowiąca wypełnienie mebla nie wchłonie wody, ponieważ może być problem z wysychaniem i zapachem wilgoci. Do prania należy używać specjalnego szamponu do tapicerek, który, chociaż drogi, to wystarcza na kilka prań, a przede wszystkim zabezpiecza obicie przed zabrudzeniami. Możesz też wezwać firmę, która zajmuje się praniem tapicerek i dywanów, na przykład urządzeniami parowymi, co ma wpływ na niszczenie roztoczy, które mają negatywny wpływ na samopoczucie alergików.

Do plam trudnych należą plamy z tłuszczu, kawy, herbaty czy wina, ale też guma do żucia, plastelina, plamy po kredkach, pisakach czy czekoladzie. Problem stanowią kocie kłaki i psia sierść, które na bieżąco trzeba zbierać z mebla. Tapicerki trudno utrzymać w idealnej czystości, ale można nieco zapobiegać osadzaniu się brudu, nakrywając meble narzutami lub pokrowcami, które można przeznaczyć do prania. Okazuje się, że do wyczyszczenia wyjątkowych plam nie potrzebujesz wymyślnych środków chemicznych. Czasem wystarczą domowe sposoby, aby czyścić tapicerkę. Ważne tylko, abyś pamiętał, że po pierwsze, plamy powinieneś czyścić zawsze do środka, tak, aby nie rozmazywać zabrudzenie po większej powierzchni, oraz, po drugie, aby każdy chemiczny środek sprawdził pod kątem jego oddziaływania na materiał tapicerki. Tłuste plamy zmyjesz rozpuszczalnikiem do tłuszczu, potem należy obficie przemyć szamponem. Z kolei kwaskiem cytrynowym usuniesz plamy po kawie, herbacie i czerwonym winie. Następnie przemyj tkaninę szamponem do tapicerek. Welur i aksamit myj zawsze z włosem, nigdy pod włos, roztworem z amoniaku (1 łyżka stołowa na 0,5 l wody).
Roztocza wydalają odchody, które są zabójcze dla alergików. Ich siedliskiem są miejsca ciepłe, wilgotne i ciemne, takie jak poduszka czy łóżko. Alergikom poleca się meble tapicerowane skórą, ekoskórą, a także pokrywane łatwymi do uprania pokrowcami. Zabójcą roztoczy jest również chłodne powietrze, warto więc często wietrzyć pomieszczenia oraz części inwestować w pranie parowe tapicerek.