Czyszczenie i wymiana tapicerki meblowej

Trzy krzesła z różowymi tapicerowanymi siedzeniami w warsztacie.

Najlepiej jest, gdy tapicerka jest odporna na brud, wilgoć, wodę oraz zniszczenia, które mogą wyrządzić dzieci i zwierzęta. Cudów nie ma. Ale są coraz lepsze tkaniny obiciowe, z których łatwo usunąć plamy, a kot nie wbije w nie pazurów. Są też tkaniny odporne na wilgoć i wyblaknięcie.

Każdy chciałby, aby w jego domu znajdowały się meble, które jednocześnie mu się podobają i są funkcjonalne. Zapewne też dla większości osób istotne jest, aby tapicerka kanapy, sofy, tapczanu czy fotela lub krzeseł była zadbana, czysta i niezniszczona. Gdy meble mają już swoje lata trudno o to, aby nie pojawiły się na nich plamy lub uszkodzenia. Z takim problemem można sobie łatwo poradzić. Wystarczy oddać mebel w ręce doświadczonego tapicera.

Renowacją mebli powinien zająć się doświadczony tapicer.

Pranie tapicerki

Czasami wystarczy starą i brudną tapicerkę porządnie wyprać, aby wyglądała znacznie lepiej. Można w tym celu wezwać fachowca lub spróbować samemu poradzić sobie z problemem.

Uwaga! Tapicerkę należy czyścić przeznaczonym do tego szamponem. Nie jest on tani, ale bez problemu radzi sobie z plamami i wystarczy przynajmniej na kilka prań. Można też skorzystać ze starych domowych sposobów. Na przykład przy użyciu kwasku cytrynowego usuwa się plamy po kawie, herbacie i czerwonym winie. Następnie tapicerkę dobrze jest wyprać przy użyciu odpowiedniego szamponu.

Ważne jest, aby regularnie dbać o czystość tapicerki. Meble tapicerowane trzeba regularnie odkurzać, czyli zawsze wtedy, gdy odkurzamy podłogi. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszystkie rogi i zakamarki, w których gromadzi się kurz, brud i okruszynki.

Trzeba uważać, aby na meble nie wylać żadnych płynów. Na niektórych tkaninach plamy pojawiają się już po wylaniu zwykłej, czystej wody!

Tapicerki odporne na wilgoć

Problemów z wodą, sokiem czy innymi napojami wylanymi na tapicerkę można uniknąć. W jaki sposób? Zlecając tapicerowi wymianę tapicerki na nową, która będzie bardziej wytrzymała i odporna.

Obecnie wybór tkanin tapicerskich jest ogromny. Są dostępne w dowolnych barwach i wzorach. Mają różne faktury i właściwości. Właśnie właściwości nowoczesnych tapicerek dają tapicerowi duże pole do popisu. Może on przygotować fotel lub kanapę w pełni odpowiadające potrzebom klienta.

O jakich właściwościach mowa? Czy są może tapicerki odporne na brud? Nie. Bo każdy materiał można pobrudzić. Ale nie z każdego można łatwo usunąć plamę. A właśnie nowoczesne tkaniny obiciowe (np. maxi clean) mają takie właściwości, że łatwo można je wyprać i doprowadzić do czystości. A przy tym są bardzo odporne na ścieranie. Co pewnie ucieszy rodziców małych dzieci, które lubią wetrzeć w kanapę banana lub czekoladę.

Łatwe w czyszczeniu i odporne na ścieranie tkaniny tapicerskie to dobre rozwiązanie m.in. dla rodziców małych dzieci.

Tapicerka kotoodporna

Kto nie ma dzieci i jeszcze nigdy nie próbował zetrzeć ze zwykłej tapicerki rozgniecionego banana, ten też może szukać tkanin meblowych do zadań specjalnych. Powodów ku temu jest wiele. Może ma kota? Te futrzane czworonogi potrafią równie szybko i mocno zniszczyć meble, co małe dzieci.

Futrzaki ocierają się o meble, zostawiając na nich swoją sierść. Z tym jeszcze można sobie poradzić. Gorzej, gdy kot zaczyna drapać i wbijać pazury w tapicerkę ukochanego fotela, sofy po prababci lub nowego narożnika. Wówczas jedyne co można zrobić, to zawieźć mebel do doświadczonego tapicera i wymienić obicie na nowe, które będzie kotoodporne.

Do takich tkanin należą Alcantra czy Carabu HP.

Tkaniny kotoodporne są wykonane w taki sposób, że kot nie może wbić w nie pazurów. A właściciel zwierzęcia może łatwo i szybko usunąć z obicia sierść. Poza tym tkaniny kotoodporne są odporne na ścieranie i zniszczenia. Sądzicie, że są sztywne i niemiłe w dotyku? Nic z tych rzeczy. Tkaniny kotoodporne są miękkie i bardzo przyjemne w dotyku. W końcu z mebli, którymi są obite, korzystają nie tylko koty, ale też ich właściciele.

Tkaniny obiciowe kotoodporne są też polecane właścicielom psów małych ras.

Meble i poduszki ogrodowe

Tkaniny do zadań specjalnych przydają się nie tylko do obicia mebli w domu. W naszym zakładzie tapicerskim w Ożarowie Mazowieckim koło Warszawy często przyjmujemy zlecenia dotyczące wymiany zewnętrznego materiału, którym obszyte są poduchy od mebli ogrodowych.

Do uszycia takich poduch używamy tkanin odpornych na promienie słońca. Co oznacza, że nawet gdy będą one często wystawione na promienie słoneczne, nie zblakną. Specjalne tkaniny do mebli ogrodowych są też odporne na deszcz. Warto pamiętać, że meble mogą zmoknąć, nawet jeżeli znajdują się przez cały sezon na zadaszonym tarasie lub w ogrodowej altanie. Wystarczy, że podczas deszczu będzie wiał wiatr, który będzie zacinał na tyle mocno, że woda zacznie kapać na meble.

 

W zakładzie doświadczonego tapicera stare meble odzyskują dawny blask.

Renowacja mebli

Renowacja mebli to nasza specjalność. Zajmujemy się meblami starymi i nowymi, klasycznymi i nowoczesnymi. Wymieniamy tapicerkę zniszczoną na przykład podczas remontu, rodzinnej imprezy, dziecięcej zabawy lub przez psa albo kota. Przywracamy dawny blask i utracone funkcje starym sofą i fotelom.

Podczas każdej renowacji mebli najpierw rozmawiamy z klientem. Pytamy co chciałby, abyśmy zrobili z meblem i jaką tapicerkę wybiera. Czy mamy wymienić tapicerkę materiałową na skórzaną lub odwrotnie.

Staramy się doradzić klientowi wybór odpowiedniej tapicerki – tak, aby posłużyła ona przez długie lata i były dostosowana do jego potrzeb oraz domowych warunków. Dlatego klientom z małymi dziećmi doradzamy tkaniny łatwe w utrzymani czystości, które są w bardzo przystępnych cenach. Kto ma kota, może zdecydować się na obicie kotoodporne.

Szukasz tapicera w Warszawie lub okolicach? Zapraszamy do kontaktu.