Samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty – jak odświeżyć wygląd mebli i ile kosztuje tapicerowanie kanapy i obicie fotela u tapicera?

tapicer kroi materiał nożem

Trudne do usunięcia plamy na krzesłach, podrapana przez zwierzęta kanapa, fotel, który nie zachwyca już tak pięknym wyglądem jak na początku? Wydaje Ci się, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana wszystkich mebli wchodzących w skład aranżacji wnętrza mieszkania na zupełnie nowe modele? Niestety jest to dość kosztowny pomysł, na szczęście dostępna jest efektowna alternatywa, która pozwoli Ci zachować ulubione elementy i jednocześnie odświeży (bądź też kompletnie odmieni) ich wygląd.

O czym mowa? Oczywiście o tapicerowaniu, które wbrew pozorom jest jednym z najprostszych sposobów na odświeżenie wyglądu mebli (i nie tylko) w bardzo krótkim czasie. Jeśli więc nosiłeś się z zamiarem wyrzucenia odbarwionego fotela, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, zniszczonego narożnika lub też z zakupem nowego siedzenia motocyklowego, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym zdradzimy Ci wiele tajników dotyczących tapicerowania, a także odpowiemy na nurtujące wszystkich pytania.

Zastanawiasz się ’”Ile kosztuje obicie kanapy?”, „Ile kosztuje tapicerowanie fotela?”, „Ile kosztuje obicie siedzenia motocyklowego?” – zaraz wszystko stanie się jasne!

Tapicerowanie mebli – czy dawanie drugiego życia ulubionemu wyposażeniu ma w ogóle sens?

Jak najbardziej! Fakt, że pod wpływem eksploatacji oraz nieustannie pędzącego czasu wszystkie przedmioty się zużywają jest jak najbardziej oczywisty, jednak wcale nie oznacza to, że należy się ich natychmiast pozbyć. O wiele lepszym rozwiązaniem jest właśnie oddanie mebli w ręce tapicera, który nie tylko skutecznie pozbędzie się wszelkich, widocznych gołym okiem śladów użytkowania, które wpływają na gorszy efekt wizualny, ale również zafunduje im metamorfozę zgodną z naszymi indywidualnymi oczekiwaniami. Jest to nie tylko o wiele bardziej ekologiczne podejście, ale również sposób na przedłużenie żywotności mebli, które często mogą pochwalić się bardzo zaskakującą historią, zwłaszcza w przypadku antyków.

W tym przypadku niemożliwe tak naprawdę nie istnieje, nic bowiem nie stoi na przeszkodzie tego by np. ukochaną ciemnogranatową kanapę, którą dotąd zdobił retro wzór z drobne kwiaty, zamienić w mebel z turkusową tapicerką o iście aksamitnej fakturze. Odświeżanie wyglądu mebli za pomocą tapicerowania upodobali sobie zwłaszcza eksperci od wynajdywania perełek w sklepach z antykami lub na targach staroci, którym nie umknie żaden fotel, któremu oryginalnego wyglądu dodają kwiatowe zdobienia umieszczone na nogach, czy też sofa z rodem z lat 70., której designu mógłby pozazdrościć niejeden mebel dostępny obecnie w sklepach oferujących wyposażenie do wnętrz.

Choć tapicerowanie jest dość pracochłonnym zabiegiem, to jego efekty mówią same za siebie – naprawdę warto skorzystać z tej metody odświeżania wyglądu mebli! 

Ile kosztuje obicie kanapy, fotela oraz krzesła i czy można zrobić to samodzielnie?

Nie oszukujmy się – samodzielne próby zmiany obicia krzeseł, foteli, narożnika lub każdego innego mebla mogą zakończyć się fiaskiem jeżeli podejmą się go niedoświadczone osoby. Aby cały proces przebiegł bez przykrych niespodzianek, które sprawią, że efekt końcowy będzie lekko mówiąc niezadowalający należy zadbać nie tylko o dostępną, wolną przestrzeń, która znacznie ułatwi rozkręcanie mebli oraz zdjęcie i zmianę ich obicia, ale również o zestaw niezbędnych akcesoriów takich jak m.in.:

  • sprzęt do wykrojenia i zszycia tkaniny na pokrowiec,
  • zszywacze oraz sztyfciarki;
  • narzędzia przeznaczone do rozbiórki mebli oraz łączenia twardych elementów z miękkimi częściami,
  • zszywek, których rodzaj uzależniony jest od gatunku zastosowanego drewna oraz grubości materiału.

Na to ile finalnie będzie kosztowało obicie kanapy narożnej, krzesła czy też kanapy wpływ ma oczywiście również fakt jakie materiały tapicerskie zostaną wykorzystane do pracy. Choć w wielu sklepach dostępne są tapicerki, których średni koszt waha się w przedziale 20-40zł, to jednak nie są one najlepszej jakości i wykorzystywane są one raczej przez początkujących tapicerów do ćwiczeń praktycznych. Decydując się na samodzielne tapicerowanie mebli należy również mieć na względzie fakt, że wszelkie błędy wynikające z braku niezbędnych umiejętności mogą skutkować nawet trwałym uszkodzeniem mebli, co jest równoznaczne ze wzrostem wysokości poniesionych kosztów.

Gdzie szukać inspiracji oraz filmów instruktażowych zawierających cenne wskazówki dotyczące samodzielnej zmiany obicia mebli? Prawdziwą kopalnią wiedzy są profesjonalne kursy dla początkujących adeptów sztuki tapicerskiej, jeśli jednak nie mamy na to czasu, wówczas możemy zdecydować się na skorzystanie z zasobów Internetu, który dostarczy niezbędnej inspiracji. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty należy przyznać, że tapicerowanie jest nie tylko pracochłonne, ale również czasochłonne, dlatego też wiele osób mających do czynienia z tym twórczym zabiegiem decyduje się na pomoc profesjonalisty, który doskonale wie co robi o czym najlepiej świadczą pięknie prezentujące się efekty jego pracy.

Dlaczego odświeżenie wyglądu mebli warto zlecić profesjonaliście?

Jeżeli raczej daleko Ci do miana złotej rączki i zdolności manualne nie są Twoją najmocniejszą stroną tapicerowanie mebli zostaw raczej ekspertom. Oddając meble, których obicie przeszło przez dość burzliwe koleje losu w ręce tapicera możesz mieć pewność, że wykonana praca nie będzie tzw. amatorszczyzną, a dokładną i solidną fachową usługą.

Warto zdecydować się na skorzystanie z usług zakładu, który cieszy się nieposzkalowaną opinią wśród byłych i obecnych Klientów, a zatrudnieni w im eksperci posiadają nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również zestaw specjalistycznych narzędzi, których raczej na próżno jest szukać u osób nie zajmujących się tym fachem na co dzień.

Na miano dobrego zakładu tapicerskiego bez wątpienia zasługuje ten, który:

  • wyróżnia się solidnością i jakością oferowanych usług;
  • zatrudnia fachowców podchodzących do każdego zlecenia z iście zegarmistrzowską precyzją i starannością;
  • posiada wyposażenie w postaci profesjonalnych akcesoriów takich jak np. maszyny do przygotowania, wycięcia i złożenia korpusów z drewna i płyt wiórowych, sprzęt do wykrojenia i zszycia tkanin na pokrowiec, a także wszelkich inne narzędzia elektryczne, pneumatyczne oraz mechaniczne niezbędne do codziennej pracy,
  • pracuje na różnorodnych tkaninach (chociażby welurze, skórach naturalnych oraz ekologicznych, żakardzie, czy też materiale chenille) i tym samym jest w stanie zaproponować swoim klientom rozwiązanie idealnie dopasowane do ich wymagań,
  • oferuje dodatkowe usługi takie jak m.in. naprawa/wymiana nóżek, zmiana użytych gąbek i sprężyn, dodanie faktury na materiale obiciowym,

szycie materiału

Precyzja i dokładność stanowią nieodłączny element codziennej pracy profesjonalnego tapicera 

Od czego uzależniony jest koszt tapicerowania?

Ile kosztuje obicie kanapy u tapicera? Obicie fotela, krzesła lub narożnika? Dokładna cena uzależniona jest od następujących czynników:

  1. Liczba mebli i ich rozmiar – ogromny wpływ na cenę ma oczywiście wielkość mebli oraz ich ilość, jeżeli zdecydujemy się oddać do tapicera jedno krzesło, wówczas zapłacimy zdecydowanie mniej niż w przypadku całego kompletu mebli przeznaczonego do renowacji. W każdym jednak przypadku efekt końcowy na pewno będzie miłą niespodzianką.
  2. Zakres prac, które mają zostać wykonane – w zależności od tego czy będzie to wyłącznie zmiana tapicerki, czy też kompletna renowacja całego mebla trzeba liczyć się z różnymi kosztami;
  3. Rodzaj wykorzystanego materiału obiciowego – im droższa i bardziej unikalna jest wybrana tkanina, tym więcej przyjdzie nam zapłacić za wykonaną przez tapicera usługę;
  4. Lokalizacja zakładu oraz doświadczenie – początkujący tapicerzy często oferują zaniżone stawki, które mają zachęcić większą liczbę klientów do skorzystania właśnie z ich usług. Ma to miejsce zwłaszcza w dużych miastach, gdzie nie brakuje konkurencji.

Ile kosztuje tapicerowanie fotela? Orientacyjna cena za usunięcie starej tapicerki oraz pokrycie mebla nowym materiałem średnio wynosi 574-630 złotych, choć dokładne koszty (co warto podkreślić) różnią się w poszczególnych województwach. Podobnie jest zresztą w przypadku obicia narożnika, kanapy, a także obszycia fotela motocyklowego, dlatego też dobrze jest sprawdzić cennik danego zakładu tapicerskiego przed zleceniem mu zadania i porównać go z innymi dostępnymi możliwościami.

Usługi Tapicerskie Wojciech Miller – renowacja mebli oraz tapicerstwo samochodowe  

Jeżeli poszukujesz zakładu tapicerskiego, którego szeregi zasilają wyłącznie najlepsi fachowcy odznaczający się w codziennej pracy dokładnością, estetyką oraz niedoścignioną jakością, to miło mi poinformować, że trafiłeś w jak najbardziej odpowiednie miejsce. Usługi Tapicerskie Wojciech Miller to firma, która powstała z mojej wieloletniej pasji do renowacji przynoszącej zaskakujące efekty wizualne sprawiające, że każdy mebel, tapicerka samochodowa, siedzenie motocyklowe lub wnętrze łodzi zyskuje kompletnie nowe, drugie życie.

Oprócz standardowych usług tapicerskich oferowanych na terenie Warszawy i okolic, jestem w stanie zaproponować swoim Klientom również szycie, farbowanie, a także naprawę odzieży oraz skórzanej galanterii, która wymaga fachowego i dokładnego odświeżenia. Każdy wychodzący spod rąk przedmiot poddawany renowacji traktuję jako wizytówkę mojej firmy, dlatego możesz mieć pewność, że dołożę wszelkich starań by efekt końcowy spełnił Twoje indywidualne wymagania i zachwycał wyglądem jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Ile kosztuje obicie krzesła, tapicerowanie fotela i narożnika, a jaki jest koszt obszycia siedzenia motocyklowego?

Jeżeli chodzi o poszczególne elementy, cennik usług w moim zakładzie w roku 2021 prezentuje się następująco:

  • Przetapicerowane wersalki od 1000-1800 zł – tu kluczową rolę spełnia naprawa sprężyn
  • Przetapicerowanie fotela chierowskiego od 450 zł robocizna
  • Przetapicerowanie fotela lirka od 800-900 zł robocizna
  • Przetapicerowanie fotela lisek od 450-500 zł robocizna
  • Przetapicerowanie wypoczynku typu Holender od 3500-4500 zł robocizna
  • Krzesła przetapicerowanie od 120-400 zł robocizna
  • Wnęki przedpokojowe, siedziska kuchenne itp – ceny ustalane indywidualnie
  • Wypoczynki duże skórzane, kempingi, łodzie, samochody, narożniki domowe – ceny ustalane indywidualnie
  • Odnawianie skórzanych mebli – ceny ustalane indywidualnie. Cena zależy od koloru, stopnia trudności, modelu.
  • Wszystkie naprawy zaczynają się od 450 zł. (Meble jak i samochody).

Uwaga! W cenę każdej z wymienionych usług wliczone jest usunięcie starego materiału, a oferta skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw, salonów kosmetycznych, czy też punktów związanych ze Służbą Zdrowia.