Jak wyczyścić meble tapicerowane domowym sposobem

tapicerowana kanapa

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób wyczyścić tapicerkę starych i zabrudzonych mebli. Warto poznać domowe sposoby na odświeżenie tapicerki i sprawić, aby Twoje zabytkowe krzesła, taborety lub kanapa zyskały nowe życie. Nie jest to wcale takie trudne!

Meble tapicerowane mogą być trudne do wyczyszczenia jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy i środków do tego przeznaczonych. Warto jednak zachować pewne zasady, aby czyszczenie tapicerki sprawiało przyjemność i przyniosło oczekiwany efekt. Poznaj domowe sposoby na odnowienie i odświeżenie koloru mebli tapicerowanych.

Rodzaje materiałów obiciowych

Materiały obiciowe wykonane są zazwyczaj z tkanin modnych i praktycznych. Jednak każdy mebel tapicerowany podczas codziennego użytkowania ulega zabrudzeniom lub zniszczeniu. Mikrowłókna materiałów, z których wykonane są meble gwarantują wysoką wytrzymałość mebli oraz łatwość w utrzymaniu ich w czystości. Wiele materiałów produkowanych jest z dodatkową powłoką teflonową, która ułatwia czyszczenie i chroni przed wchłanianiem płynów i zabrudzeń.

Meble tapicerowane wymagają częstszej pielęgnacji niż meble drewniane, skórzane, z eko skóry lub tworzywa sztucznego. Zazwyczaj powstałe zabrudzenia można wyczyścić za pomocą ściereczki nasączonej wodą. Meble tapicerowane powinny być odkurzane co najmniej raz w miesiącu, aby powstałe zabrudzenia nie przeniknęły w głąb materiału. Jeśli okaże się, że domowe środki czystości nie poradzą sobie z plamami, skontaktuj się z tapicerem, który zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem lub wymianą tapicerki w meblach. Niedokładne ręczne czyszczenie mebli tapicerowanych może skutkować powstaniem plam lub odbarwień.

tapicerowana kanapa

Nowy wygląd mebli nada stylu każdemu pomieszczeniu

Czyszczenie mebli tapicerowanych

W zależności od posiadanego rodzaju mebli tapicerowanych istnieje wiele różnych środków chemicznych do czyszczenia tapicerki. Można także wykorzystać domowe środki czystości, które każdy posiada w swojej kuchni. Wszystko uzależnione jest od rodzaju materiałów mebli tapicerowanych.

Bawełniane meble tapicerowane

Jeśli meble tapicerowane są bawełniane najlepszym sposobem na ich czyszczenie będzie użycie pianki. Warto jednak wykonać próbę w mało widocznym miejscu, na niewielkim fragmencie materiału. Po wcześniejszym odkurzeniu mebli należy nałożyć piankę i odczekać około godziny. Następnie białą ścierką usunąć ją z mebla. Jeśli jednak wsiąknie ona zbyt mocno w wypełnienie mebla, można je osuszyć za pomocą letniego strumienia powietrza z suszarki do włosów.

Meble tapicerowane- welur i aksamit

Meble tapicerowane welurowe należy czyścić za pomocą specjalnie przystosowanych do tego preparatów. Po wstępnym odkurzeniu mebli należy nałożyć środek czyszczący zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu. Następnie należy poczekać, aż pianka wchłonie (w zależności od wielkości zabrudzeń należy poczekać od 1- 5 godzin).

Meble tapicerowane z aksamitu należy czyścić za pomocą roztworu zimnej wody (1 litr) i 2 łyżek amoniaku. Następnie przygotowany roztwór należy wcierać w aksamit i zostawić na około godzinę. Po upływie tego czasu konieczne jest wyczesanie aksamitu miękką szczoteczką, a posklejane włoski osuszyć suszarką do włosów.

Skórzane meble tapicerowane

Skórzane meble są fabrycznie zabezpieczone podczas produkcji. Jednak impregnat po czasie również się ściera i warto znać sposoby oraz środki do czyszczenia, pielęgnacji oraz impregnacji mebli. Negatywny wpływ na meble skórzane ma suche powietrze oraz wysoka temperatura. Ważne jest, aby w pomieszczeniu, w którym znajdują się meble skórzane ustawić nawilżacz powietrza, a meble ustawić daleko od okna południowego, aby światło słoneczne nie padało na nie przez większą część dnia.

Skórzane meble tapicerowane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ich konserwacja powinna odbywać się 3 razy w roku, lecz mało kto przestrzega tej zasady. Do czyszczenia skóry należy wybierać preparaty do tego przeznaczone. Skórzanych mebli tapicerowanych nie należy czyścić mydłem ani preparatami wysoko alkalicznymi. Warto wykorzystać roztwór letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Czyszczenie należy wykonywać przy użyciu ręcznika frotte lub innego materiału i rozpocząć je za od siedziska. Więcej na temat czyszczenia skórzanej tapicerki znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie na blogu.

tapicerowana kanapa

Regularne czyszczenie tapicerki pozwoli zachować jej świeży wygląd

Zabiegi kończące czyszczenie mebli tapicerowanych

Kończąc czyszczenie mebli tapicerowanych należy także pamiętać o drewnianym szkielecie mebla. Drewniane elementy warto przetrzeć czystą szmatką, która nasączona jest preparatem czyszczącym do tego typu mebli. Konieczne jest pozostawienie środka do odparowania, a następnie kolistymi ruchami natrzeć drewno cienką warstwą oleju lnianego, który zaimpregnuje mebel i przedłuży jego żywotność.

Czyszczenie różnego rodzaju mebli tapicerowanych

Czyszczenie mebli tapicerowanych nie powinno sprawić więcej problemu niż czyszczenie dywanu. Należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są meble. Każdy rodzaj mebli powinien być czyszczony za pomocą innego środka czystości oraz przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Krzesła i kanapy ze skóry należy czyścić za pomocą miękkiej ściereczki. Warto także czyszczenie tapicerki rozpocząć od brzegu mebla, a nie od środka co pozwoli uniknąć powiększenia zabrudzeń. To bardzo ważne podczas domowego czyszczenia mebli.

Sofy, kanapy i krzesła z tradycyjną tapicerką materiałową mogą być czyszczone za pomocą płynu do mycia naczyń lub proszku do prania. Jest to najlepszy sposób na odnowienie materiału, jednak nie pozwala to na wywabienie głębokich zabrudzeń. Do usunięcia większych plam należy wykorzystać wodę zmieszaną z sodą oczyszczoną. Materiały powinny być czyszczone okrężnymi ruchami, co pozwoli pozbyć się zabrudzeń w każdym miejscu. Zbyt duże namoczenie materiału może spowodować powstawanie nieestetycznych plam.

Czyszczenie krzeseł tapicerowanych z tłuszczu

Krzesła tapicerowane w kuchni lub jadalni mogą być zabrudzone tłuszczem, np. oliwą lub masłem. Sprawdzonym sposobem na czyszczenie tłustych plam będzie wykorzystanie talku lub mąki ziemniaczanej. Świeża plamę należy posypać mąką i pozostawić kilkanaście minut. Proszek wciągnie tłuszcz i usunie powstałe plamy. Następnie należy materiał odkurzyć lub zamieść proszek i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Tym sposobem można także usunąć plamy powstałe po błyszczyku lub tłustych kremach. Ważne jest jednak, aby szybko reagować i nie odkładać czyszczenia na później. Świeżą plamę znacznie łatwiej usunąć niż stare i zaschnięte zabrudzenia.

materiały na tapicerkę

Tapicer pomoże Ci wybrać kolor i rodzaj tapicerki idealny do Twoich mebli

Kawa,herbata i wino- najczęstsze plamy na meblach tapicerowanych

Meble tapicerowane bardzo często zabrudzone są różnego rodzaju napojami. Najczęściej jest to kawa, herbata, wino lub sok. Najważniejsze, aby czyszczenie rozpocząć od razu po rozlaniu płynu. Jednak co należy zrobić w takich przypadkach?

Plamy, które powstały po rozlaniu kawy lub herbaty należy usunąć za pomocą mieszanki wody i kwasku cytrynowego (5- 10% roztworu). W kolejnym kroku należy przeprać materiał proszkiem do prania, który został rozpuszczony w wodzie. Następnie należy przetrzeć materiał wilgotną ścierką i wysuszyć.

Każdą plamę można usunąć domowymi sposobami. Jednak większe zabrudzenia, które powstały poprzez codzienne użytkowanie mebli tapicerowanych należy usunąć za pomocą profesjonalnych środków czystości oraz odpowiednich narzędzi i urządzeń. Jeśli nie posiadasz odpowiednich przyrządów skontaktuj się z profesjonalnym tapicerem, który zajmuje się czyszczeniem tapicerki. Jeśli zabrudzenia są zbyt głębokie możesz także rozważyć renowację mebli wraz z wymianą tapicerki.