Meble tapicerowane skórą

W naszej pracy często spotykamy się z różnymi pytaniami klientów, dotyczącymi ich mebli tapicerowanych skórą.
Czasem chodzi o całkiem współczesne meble, które niemało kosztowały, a które w trakcie używania zniszczyły się lub odkształciły. Kupując meble skórzane warto zwrócić uwagę na grubość, elastyczność i rozciągliwość skóry, jej miękkość i rozmiary przeszyć. Mniej odporna na odkształcenia jest skóra mniej elastyczna i odwrotnie. Najmniej odporna na zniszczenia jest dwoina. Mylny jest pogląd, że im skóra grubsza, tym bardziej trwała i odporna. Najistotniejszym czynnikiem jest elastyczność skóry, jej grubość nie ma znaczenia.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na trwałość tapicerki skórzanej jest jej zachowanie w kontakcie z wodą. Najbardziej wrażliwe na zniszczenia i plamy są skóry wchłaniające wodę, takiej jak skóry anilinowe, zamsze, nubuk. Trudniej je się czyści, trudniej przywraca dawny blask. Wszelkie zmiany koloru, wyblaknięcie mebla, otarcia czy zadrapania wymagają kontaktu ze tapicerem , który doradzi, jak dbać o mebel. Niewątpliwie zaletą skórzanej tapicerki jest jej elegancja, można ją idealnie wkomponować niemal w każde miejsce. Dobrze utrzymany mebel skórzany jest też ponadczasowy – zawsze modny. Nie gromadzi kurzu, idealna dla alergików, łatwo ją czyścić i konserwować, nie wymaga prania. Jednak łatwo ulega uszkodzeniom, zabrudzeniom. Nie należy samodzielnie próbować renowacji tapicerki skórzanej, bo można ją po prostu zniszczyć i uszkodzić jeszcze bardziej.
Decydując się na mebel skórzany trzeba pamiętać o okresowej pielęgnacji. Skóra nie lubi działania promieni słonecznych, kocich i psich pazurów oraz, niestety, małych dzieci, ze względu na ich znaną „skłonność” do destrukcji. Jest też bardzo wrażliwa na zmiany wilgotności powietrza, przy dużej może zacząć pleśnieć. Bardzo ważne jest jej natłuszczanie i konserwowanie, więc wbrew pozorom, nie jest meblem bezobsługowym.

O klasie mebla stanowi też sposób tapicerowania. Najmodniejsze od lat są różnego rodzaju pikowania, przeszycia, zdobienia wydatnymi napami lub kryształkami. W naszym zakładzie naprawiamy każdy rodzaj mebla tapicerowane, bez względu na rodzaj obicia lub sposób tapicerowania. Wybór obicia jest o tyle istotny, że każdy chce się cieszyć meblem przez długi czas, nikt przy zakupie nie zakłada, że będzie mebel wymieniał za dwa, trzy lata.