Odkurzacz do prania tapicerki samochodowej – jak znaleźć ten odpowiedni?

Czyszczenie tapicerki samochodowej nie jest procesem trudnym, ale za to wymagającym odpowiedniego sprzętu, a najważniejszym z nich jest oczywiście odkurzacz. To, jaki model wybrać do własnego użytku nie jest taką prostą kwestią – trzeba poznać bowiem kilka najważniejszych wytycznych.

Najpierw czyszczenie „na sucho”

Proces czyszczenia tapicerki samochodowej należy zacząć od odkurzenia wnętrza auta, co jest krokiem niezbędnym, gdyż ponad połowa wszystkich zanieczyszczeń to związki nierozpuszczalne w wodzie (piasek czy kurz). Uwagę trzeba zwrócić także na miejsca pod fotelami oraz na podsufitkę (która zbiera kurz) – najlepiej wyczyścić ją końcówką z miękkim włosiem. Przy trudnej do czyszczenia tapicerce niezbędne może stać się również wyczesanie zanieczyszczeń szczotką. Pomaga ona bowiem w podnoszeniu ubitego włosia i odkurza wbity w materiał piach. Takie wstępne czyszczenie tapicerki nie jest może procesem niezbędnym, ale za to bardzo przydatnym. Wiele osób uważa, że odkurzacz piorący i tak wszystko wciągnie sam. Jest to prawdą, jednak nie jest to sytuacją korzystną. Takie urządzenie ma bowiem ograniczoną moc ssania, dlatego każdy dodatkowy ciężar zmniejsza skuteczność odsysania roztworu płuczącego. Może to zmniejszać optymalizację pracy odkurzacza, a więc sprzątanie „na sucho”, nawet krótkie, może przyczynić się do przedłużenia życia odkurzacza piorącego. Zabierając się do prania tapicerki należy pamiętać, że najlepiej urządzać je w ciepłe dni, gdyż wtedy woda będzie mogła bardzo szybko odparować z materiału i nie zostanie na tapicerce (co mogłoby być dla niej szkodliwe).

Odkurzacz do tapicerki samochodowej

Wybór sprzętu odpowiedniego, to znaczy dopasowanego do indywidualnych potrzeb, ma wpływ zarówno na czas pracy, ja i na efekt końcowy. Odkurzacz piorący umożliwia szybkie i efektywne usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń, bo posiada specjalną ssawkę oraz wykorzystuje zmechanizowaną technikę prania ekstrakcyjnego. Technika ta obejmuje najpierw rozpuszczaniu brudu przy użyciu detergentu (tzw. prespray) tworzącego zawiesinę. Później zawiesinę tę spłukuje się przy pomocy środka do prania ekstrakcyjnego – połączonego z czystą wodą. Wtedy też odkurzacz zasysa do swego wnętrza wszelkie zabrudzenia. Na koniec trzeba jedynie odczekać aż tapicerka całkowicie wyschnie. Co ważne, odkurzaczem piorącym do tapicerki można wyczyścić także podsufitkę i dywaniki. Do prania tapicerki samochodowej wykorzystać można zwykły odkurzacz piorący (to znaczy taki do wykładzin i dywanów) i jest to tak zwany sprzęt amatorski. Można go kupić już za około 600 złotych. Drugą grupą, różniącą się od nich wieloma parametrami i dodatkowymi funkcjami, są odkurzacze profesjonalne. Są już one zdecydowanie droższe: ich ceny wahają się od 2 do 4 tysięcy złotych. Trzeba także zaznaczyć, że dodatkowe koszta generują środki do czyszczenia tapicerki.

Jaki odkurzacz do tapicerki wybrać?

Profesjonalne odkurzacze piorące mają wiele funkcji, a na dodatek różnią się między sobą między innymi pojemnością zbiorników, wydajnością pomp i mocą osuszania. Przydają się one w zakładach zajmujących się praniem tapicerki na co dzień – i tam ich zakup się zwraca. Natomiast prawda jest taka, że do użytku indywidualnego, czyli zastosowania domowego, raczej nie opłaca się kupować profesjonalnego odkurzacza piorącego. Tapicerkę da się odczyścić każdym, nawet dość tanim sprzętem piorącym (oczywiście bez przesady). W zależności od sprzętu odbędzie się to jednak wolniej lub szybciej, mniej lub bardziej efektywnie oraz z mniejszym albo większym nakładem pracy. Różnice będą dotyczyć także zużycia mniejszej lub większej ilości chemii do prania, energii elektrycznej i wody. Odkurzacze profesjonalne mają silnik o mocy sięgającej 2300 W. Do użytku domowego lepiej więc wybrać niewielki odkurzacz piorący – o mocy od 100 do 400 W. Jeśli chodzi o gabaryty, to im większy sprzęt, tym trudniej nim manewrować w niewielkim wnętrzu samochodu, warto więc zdecydować się na coś bardziej kompaktowego. Kolejną ważną rzeczą jest obecność kółek – skręcają one we wszystkich kierunkach i tym samym pozwalają na wygodne przemieszczanie się z odkurzaczem dookoła auta. Istotne jest także czy kupowany sprzęt posiada odpowiednią ilość końcówek, a także czy należycie zbierają one zanieczyszczenia – także z różnych mniej dostępnych miejsc i zakamarków. Wybierając odkurzacz do tapicerki trzeba zwrócić uwagę także na następujące cechy:

  • głośność i waga – decydują one o komforcie pracy,
  • liczba oraz pojemność zbiorników – decyduje to o tym, jak często trzeba będzie wymieniać wodę,
  • wielkość pojemnika – to od niej zależy jaką ilość zanieczyszczeń pomieści w sobie odkurzacz,
  • siła ssania – od niej zależy skuteczność procesu odkurzania,
  • moc – większa przydaje się do dywanów, do czyszczenia tapicerek nie musi być aż tak duża,
  • długość kabla – jest istotna tylko w odniesieniu do wygody sprzątającego,
  • dodatkowe funkcje – typu: turboszczotka, rury teleskopowe, regulacja mocy odkurzania.

Wybór odkurzacza i powyższych parametrów zależy od potrzeb konkretnego użytkownika, to znaczy od jego budżetu, a także od tego jak często (i z jakim natężeniem) będzie używał zakupionego sprzętu.

A może skorzystanie z usług profesjonalnej firmy?

Profesjonalny odkurzacz do użytku domowego jest nieopłacalny, a amatorski wymaga włożenia w czyszczenie trochę więcej wysiłku. Biorąc pod uwagę, że tapicerki samochodowej nie pierze się aż tak często, być może lepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania firmie, która się w tym specjalizuje i posiada profesjonalny sprzęt (oraz odpowiednie środki chemiczne). Fachowcy aby wykonać usługę czasem mogą przyjechać z własnym sprzętem do klienta. Lepiej jednak wybrać się do siedziby firmy, gdyż ma się większa pewność, że dany pracownik będzie mógł skorzystać ze wszystkich dostępnych mu środków i będzie miał na pracę odpowiednio dużo czasu. Cena tego rodzaju usługi to zwykle około 100 złotych. Skorzystanie z odkurzacza piorącego do tapicerki samochodowej, albo we własnym zakresie albo u osób z profesjonalnym sprzętem, pozwoli na skuteczne i szybkie usunięcie wszystkich zanieczyszczeń i na pewno odświeży wygląd wnętrza samochodu.