Co może dla nas zrobić tapicer

Podstawowym warunkiem do tego, by wykonywać zawód tapicera, jest ukończenie szkoły zawodowej lub kursu jako pracownik w zakładzie rzemieślniczym. Ten zawód od wielu lat nie traci na popularności, chociażby z powodu wracającej mody na stare, odrestaurowane meble.
Do obowiązków tapicera należy tapicerowanie (oraz naprawa tapicerki) mebli, samochodów i innych wyrobów. Jednak praktyczny zakres posiadanych kompetencji tapicera jest dużo szerszy, tak jak każdy specjalista tak i tapicer musi wychodzić naprzeciw potrzebom klienta i pomaga im w dobieraniu tkanin oraz materiałów potrzebnych do wykonania mebla tapicerskiego. Jest to dużo bardziej skomplikowane niż się zdaje ponieważ poprzez dobór rozumiemy właściwy rodzaj tapicerki do konstrukcji nośnej określonego typu i stylu mebla lub innych sprzętów tapicerskich.

Do samochodu najlepiej nadają się tkaniny gładkie i wzorzyste na pokrycia foteli, pokrowce samochodowe oraz inne tekstylia samochodowe. Ważna będzie laminacja i siatka techniczna najwyższej jakości oraz wysoka gramatura materiału. Może to być zarówno welur jak i skóra, ale warto poradzić się doświadczonego tapicera, ponieważ niektórzy użytkownicy decydują się na materiały wykorzystywane w tapicerowaniu mebli domowych a to nie zawsze jest najlepszy pomysł. Tapicer zajmuje się również ustalaniem konstrukcji różnych podłoży i warstw tapicerskich wykonywanych metodami rzemieślniczymi, tak więc potrafi zrobić z absolutnie zniszczonego fotela prawdziwe dzieło sztuki, nie dość, że piękne to jeszcze wygodne.

Mamy popsutą kanapę z popękanymi sprężynami? Tapicer zajmie się wykonywaniem podłoża (sztywnego, półsztywnego, elastycznego) oraz warstwy tapicerskiej z układem tapicerskim bezsprężynowym i sprężynowym. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów specjaliści zajmują się też tapicerowaniem sprzętów sportowych i sprzętów w środkach transportowych, tapicerowaniem drzwi lub wyciszanie ścianek działowych.