Jak należy czyścić skórzaną tapicerkę

Skórzana tapicerka w samochodzie nie powinna przysparzać właścicielowi zbyt wielu problemów. Wystarczy jedynie regularnie ją czyścić oraz pielęgnować. Przyjmuje się, że powinno się dokonywać tych zabiegów średnio raz na trzy miesiące, by efekty były faktycznie satysfakcjonujące. Zbyt rzadkie i zbyt częste czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej może doprowadzić do zniszczenia powierzchni siedzeń. Czyszczenie tapicerki nie jest skomplikowane, wystarczy jedynie pamiętać o każdym z etapów tego procesu.

Krok 1 – odkurzanie
Zanim zaczniemy właściwe czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej powinniśmy wziąć się za odkurzanie. Jest to tradycyjna metoda czyszczenia, właściwa dla każdego rodzaju tapicerki w aucie. Możemy skorzystać tu nawet z domowego odkurzacza, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to pamiętajmy o tym, że wiele stacji benzynowych oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z odkurzacza samochodowego. Zadbajmy o to, by dokładnie odkurzyć trudno dostępne miejsca, takie jak np. łączenie siedziska fotela z jego oparciem.

Krok 2 – czyszczenie wodą
Zanim zaczniemy nakładać chemiczne środki czyszczące, warto przeprowadzić wstępne czyszczenie za pomocą czystej wody. Wystarczy zwilżyć szmatkę i przetrzeć nią skórzane powierzchnie w samochodzie. Pamiętajmy jednak o tym, że woda w nadmiarze bywa szkodliwa dla skóry, dlatego też posługujmy się nią ostrożnie i w małych ilościach.

Krok 3 – specjalistyczne kosmetyki do czyszczenia
Do czyszczenia skórzanej tapicerki w samochodzie przeznaczone są specjalne kosmetyki. Sklepy motoryzacyjne oferują szeroką gamę takich produktów. Występują one w różnych postaciach. Największą popularnością cieszą się środki, które podczas aplikacji zmieniają swoją konsystencję w pianę (pozwala to ograniczyć użycie wody). Produkty do czyszczenia koniecznie nakładajmy najpierw na miękką szmatkę, a dopiero za jej pośrednictwem czyśćmy skórzane powierzchnie tapicerki.

Specyfika środków czyszczących skórzaną tapicerkę
Środki do czyszczenia są bardzo zróżnicowane pod kątem sposobu użycia. Można wyróżnić takie, które potrzebują większej ilości czasu na wchłonięcie się, takie, które należy zetrzeć suchą szmatką, w formie pianki, płynu czy też takie, które wymagają następnie użycia środków odtłuszczających. Wybór środka zależy tylko i wyłącznie od właściciela auta – ważne, by wybrany produkt był przeznaczony do czyszczenia skóry naturalnej, a także to, by stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrze jest unikać tak zwanych mokrych chusteczek. Nie są one bowiem kierowane do skórzanych powierzchni, a ich użycie może grozić wysuszeniem lub odbarwieniem tapicerki z powodu związków chemicznych wysuszających skórę. Dobre kosmetyki czyszczące samochodową tapicerkę skórzaną pielęgnują skórę, nie uszkadzają jej (nie powodują pękania, wycierania tapicerki czy też usuwania z niej farby), a także usuwają nieprzyjemne zapachy, między innymi dym papierosowy czy pot. Dobrze jest też stosować środki, które dodatkowo zawierają właściwości impregnujące skórę. Pamiętajmy także o tym, że po wyczyszczeniu tapicerki, należy przeprowadzić profilaktyczne zabiegi pielęgnujące skórzane powierzchnie auta.