Pielęgnacja skórzanej tapicerki samochodowej

Skórzana tapicerka w samochodzie to marzenie wielu osób. Taki materiał bowiem kojarzy się z elegancją, wysoką klasą oraz najwyższą jakością. Jednak auto z siedzeniami obitymi naturalną skórą wymaga specjalnego traktowania. Tylko i wyłącznie pod tym warunkiem tapicerka ta będzie posiadać wymienione cechy. Odpowiednia i regularna pielęgnacja skórzanej tapicerki samochodowej z pewnością sprawi, że przez długie lata nasze auto będzie prezentować się wewnątrz perfekcyjnie. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście mycie tapicerki, jednak nie jest to wystarczające działanie, jeśli zależy nam na jak najlepszych efektach.

Podstawowe zasady pielęgnacji skórzanej tapicerki
Zanim zabierzemy się za zabiegi pielęgnacyjne naszego auta, powinniśmy wziąć pod uwagę dwie ważne kwestie.

  1. wszystkie czynności pielęgnacyjne powinny być wykonywane co najmniej dwa razy w roku – tylko wtedy przyniosą one rzeczywiste efekty. Jednak nie tylko brak tych zabiegów może wpływać destrukcyjnie na tapicerkę. Zbyt częsta pielęgnacja środkami chemicznymi jest również niewskazana. Przyjmuje się, że siedzenie kierowcy nie powinno być pielęgnowane częściej niż raz na trzy miesiące, z kolei pozostałe miejsca w samochodzie – nie częściej niż wspomniane dwa razy w roku.
  2. nakładając kosmetyki pielęgnacyjne na skórzane siedzenia auta, pamiętajmy o tym, że ich nadmiar może być jeszcze gorszy dla tapicerki niż brak jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych. Zbyt duża ilość środków pielęgnujących sprawia bowiem, że siedzenia są w zbyt dużym stopniu natłuszczone, co w konsekwencji może doprowadzić do perforacji skóry.

Kosmetyki do pielęgnacji skórzanej tapicerki
Aby zadbać o skórzana tapicerkę samochodową, należy dysponować odpowiednimi środkami pielęgnującymi. Należy je stosować bezpośrednio po zabiegach czyszczących. Przede wszystkim powinno się użyć specjalnego kremu lub wosku przeznaczonego do skórzanej tapicerki samochodowej. Zadaniem tych środków chemicznych jest ochrona siedzeń przed działaniem wody, przed zabrudzeniami, otarciami itp. Pamiętajmy o tym, by preparaty te, zwłaszcza wosk, nakładać najpierw na bawełnianą ściereczkę, a dopiero potem na tapicerkę – nigdy nie róbmy tego bezpośrednio na siedzenie.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Jeśli nasza tapicerka jest w bardzo dobrym stanie, wymieniony wyżej krem lub wosk w zupełności wystarczy. Jeśli jednak siedzenia posiadają już ślady zniszczenia – rysy, zadrapania, obtarcia – wówczas można zastosować dodatkowe czynności pielęgnacyjne. Kolejnym częstym problemem z taką tapicerką jest stopniowe odpadanie i wycieranie się oryginalnej farby ze skórzanych siedzeń. Doskonałym rozwiązaniem takich problemów mogą okazać się specjalne farby przeznaczone do skórzanej tapicerki samochodowej. Zanim taką zaaplikujemy, powinniśmy wykonać delikatne przeszlifowanie uszkodzonej powierzchni tapicerki. Po nałożeniu farby pamiętajmy o tym, by na zreperowanej powierzchni użyć środka pielęgnującego skórę – kremu lub wosku. Dzięki temu nowa farba będzie się utrzymywać na tapicerce przez długi czas.