Czym charakteryzuje się zawód tapicera?

Tapicer należy do zawodów o charakterze rzemieślniczym. Ów zawód ma dość długą historię i do dnia dzisiejszego ma on duże powodzenie. Wynika to z tego, że wykonywana przez niego praca cieszy się obecnie rosnącym zapotrzebowaniem. Warto więc przyjrzeć się bliżej, czym tak naprawdę charakteryzuje się zawód tapicera.

Jak zostać tapicerem?
Podstawowym warunkiem do tego, by wykonywać zawód tapicera, jest ukończenie szkoły zawodowej w tym konkretnym kierunku. Podczas edukacji uczeń poznaje wiedzę teoretyczną na temat zawodu tapicera oraz zdobywa praktyczne umiejętności podczas praktyk zawodowych, wykonywanych pod okiem wykwalifikowanych tapicerów.

Czym zajmuje się tapicer?
Mówiąc krótko, do obowiązków tapicera należy tapicerowanie (oraz naprawa tapicerki) mebli, samochodów i innych wyrobów. Jednak praktyczny zakres posiadanych kompetencji tapicera jest dużo szerszy.

  1. tapicerowanie mebli – jest to podstawowe zadanie tapicera. Chyba każdy posiada w swoim domu kanapy, wersalki czy fotele obite tapicerką. Ta z czasem zużywa się i niszczeje. Zadaniem tapicera jest naprawa takiej tapicerki lub całkowita jej wymiana. Dotyczy to zarówno mebli na podłożach twardych, jak i miękkich. Co więcej, rzemieślnicy ci zajmują się również renowacją mebli, zwłaszcza tych zabytkowych. W przypadku tych mebli tapicer zachowuje dawne metody wytwarzania tapicerki. Warto pamiętać o tym, że do obowiązków tej branży należy także odnawianie elementów mebli wykonanych z drewna – zarówno tych zabytkowych, jak i nowszych.
  2. tapicerowanie wnętrz samochodów – tapicer zajmuje się odnawianiem wnętrz samochodów osobowych, ciężarowych oraz autobusów. Do jego kompetencji należy także wymiana tapicerki w autach. Działania tapicera obejmują takie obszary samochodów, jak siedzenia, pokrowce na siedzenia, podsufitka, obicia dachowe (w tym szyberdachy) oraz panele drzwi. W przypadku autobusów tapicer zajmuje się również wymianą zasłonek oraz wykładziny podłogowej.
  3. wykonywanie mebli tapicerowanych – w rękach tapicera mogą powstawać takie przedmioty, jak pufy, kanapy, krzesła, wersalki, tapczany, fotele samochodowe, ale również przedmioty dekoracyjne, np. zasłony, kotary czy dywany i wykładziny.
  4. wykończanie oraz dekorowanie wyrobów tapicerskich za pomocą pasmanterii, pikowania czy też przy pomocy innego rodzaju ozdób.
  5. drobne usługi takie, jak wygłuszanie drzwi, obciąganie guzików, układanie wykładzin dywanowych czy tworzenie pokrowców na meble.

Jak wygląda praca tapicera?
Tapicer w swojej pracy wykorzystuje różnego rodzaju materiały i tkaniny. Wymienić wśród nich można przede wszystkim skórę oraz aksamit. Tapicer sam dobiera odpowiedni materiał, biorąc pod uwagę konkretny mebel, ale też sugestię klienta, jeśli taka ma miejsce. W swojej pracy korzysta on z narzędzi ręcznych, wśród których wymienić należy przede wszystkim igły, nożyce, obcęgi, młotek, szpilki, ale także wkrętaki oraz narzędzia ślusarskie i stolarskie. Oczywiście w pracy tapicera niezbędne są także zszywacze pneumatyczne, a także maszyny służące do szycia, przeszywania oraz cięcia materiałów tapicerskich.