Tapicer – restaurator – rzemieślnik – artysta

Dobrego tapicera coraz trudniej znaleźć. Przeczytaj co może zrobić dla Ciebie tapicer.

Zawód tapicera cieszy się niesłabnącą popularnością. Na przestrzeni lat specyfika jego pracy uległa modyfikacjom. Początkowo wykonywał proste prace tapicerskie takie jak obijanie mebli skórami lub tkaninami. Wraz z rozwojem technologii, mody oraz potrzeb klientów funkcja tapicera poszerzyła swój zakres. Do jego obowiązków należą również renowacje i odnawianie mebli, a także ich dekoracyjne wykończenie, m.in. przyszycie guzików, falbanów, koronek. Współcześnie zawód uważany za rzemieślniczy. Obecnie tapicer musi stale się doskonalić, uczestnicząc w kursach i szkoleniach branżowych, czytać literaturę fachową, by znać panujące trendy wystroju wnętrz, umieć wykorzystywać nowoczesne technologie obróbki materiałów tapicerskich.

narządzia tapicera

Zawód tapicera współcześnie wymaga ogromnego kunsztu, precyzji oraz samodoskonalenia.

Renowacja – nadanie nowego życia starym meblom

Niemalże każdy z nas ma lub posiada w swoim domu stary, zapomniany mebel na strychu lub w piwnicy. Niejednokrotnie gromadzimy szpargały po swoich krewnych lub przez sentyment do przeszłości zabieramy go nawet w czasie przeprowadzki, upychając go wśród innych sprzętów, czasami zawalając rupieciami. Warto jednak przyjrzeć się fotelowi lub krzesłu z innej perspektywy. Dać mu nowe życie. Stara, zakurzona, rozdarta, wytarta tapicerka wygląda niezachęcająco, toteż nie sięgamy po dany przedmiot zbyt często. Staranny się trzymać go jak najdalej od własnych oczu, lecz wyrzucić nie potrafimy. Dlaczego więc, „chomikujemy” takie meble?

Często mamy nadzieję, że do czegoś się przydadzą, a może sami je naprawimy? Nic bardziej mylnego. Jeśli do tej pory nie zabraliśmy się samodzielnie za ich renowację, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalisty w tej dziedzinie czyli tapicera.

Wybór tapicera nie jest sprawą łatwą. Trzeba dokładnie zastanowić się, jakie mamy wobec niego oczekiwania. Jeśli chcemy odnowić tapicerkę na starym, zabytkowym krześle lub na kanapie będącej rodzinną pamiątką, warto rozejrzeć się za solidnym fachowcem. Obecnie wielu tapicerów zajmuje się również tapicerstwem artystycznym, czyli obiciem mebli w sposób wyjątkowy, wykorzystując gustowne i szykowne tkaniny, posługując się nietypowymi rozwiązaniami według oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów.

Klienci mogą przebierać w kolorach, teksturach, wzorach oraz odmianach najróżniejszych obić. Warto zwrócić uwagę na wykończenia, upiększenia oraz wszelkiego typu dodatki, podkreślające końcowy efekt. Dzięki starannie dobranym materiałom obiciowym, nadajemy meblu nowe życie. Jeśli mamy problem z wyborem tkanin specjaliści służą pomocą, chętnie doradzając odpowiednie materiały, które świetnie będą pasowały do wnętrz naszych domów lub mieszkań.

Tapicerka – to nie tylko wnętrze auta i meble

Na rynku tapicerskim funkcjonuje mnóstwo firm zajmujących się podobnymi usługami, jednak należy pamiętać, iż nie wszystkie zwracają uwagę na kunszt, profesjonalizm i świadczenie usług na odpowiednim poziomie. Niektórzy zajmują się tzw. tapicerstwem masowym, obicia wnętrz współczesnych aut i mebli (fotele, tapczany, sofy, kanapy, pufy, krzesła). Są jednak inne przedmioty, a nawet całe wnętrza, które również posiadają obicia tapicerskie. Wymagają one jednak wyjątkowej precyzji i zaangażowania.

Obicia pojazdów zaprzęgowych

Współcześnie tapicerstwo urosło do rangi rzemiosła, niejednokrotnie artystycznego. W jego zakres wchodzi renowacja obić zabytkowych aut, siodeł motocykli oraz pojazdów zaprzęgowych, np. bryczki, karety, karoce. W przypadku trzech ostatnich, należy pamiętać o starannym dobraniu obić skórzanych. Materiały te powinny być trwałe, odporne na ścieranie, wodę, wilgoć, suche powietrze. Siedzenia wykonane ze wspomnianych powłok muszą być ergonomiczne oraz komfortowe.

dorożka

Błyszczące siedzenia zachęcają do przejażdżek.

Kurtyny, kotary, obicia ścienne

Również współczesne teatry korzystają z usług tapicerów. Angażowani są oni do tworzenia specjalistycznych scenografii składających się z obić na ścianach, podłogach, sufitach. Ich praca często wymaga współpracy ze scenografami, specjalistami od oświetlenia, aby wszystko harmonijnie współgrało i stanowiło estetyczną całość. Często kurtyny lub kotary zasłaniające scenę wymagają odpowiedniej konserwacji, czyszczenia lub naprawy. Jeśli obsługa nie zdecyduje o ich wymianie na nowe. Wtedy można podziwiać odrestaurowane kurtyny z poprzedniej epoki. Również za obicia balustrad, balkonów, podłóg dywanowych oraz wygodnych foteli dla widzów odpowiedzialni są tapicerzy, odnawiający zabytkowe elementy sal widowiskowych.

Klienci indywidualni posiadający wnętrza z obiciami ściennymi mogą nie tylko je wymienić na inne, lecz nadać starym ściennym obiciom nową jakość. Tapicerzy nie tylko je odświeżą, wyczyszczą, ale również mogą je odpowiednio modyfikować, uzupełniać brakujące elementy.

Często zapominamy podczas remontów lub generalnych porządków o tym, że nie trzeba wszystkiego wyrzucać, wymieniać na nowe tylko dlatego, że jest stare lub zużyte. Obecnie panuje moda na epokowe wnętrza oraz przedmioty. Warto sięgać po nie, nadając im drugie życie dzięki pomocy profesjonalistów.

Odnawianie wnętrz pubów, klubów

Niejednokrotnie właściciele pubów, barów, restauracji, klubów zmagają się z problemami wymiany lub odnowienia starych, stylowych obić do narożników, kanap, loży, a nawet stołów biladrowych.

Wymiana, konserwacja, a także restauracja obić tapicerskich ze wspomnianych mebli nie jest łatwa. Wymaga precyzji oraz dokładności od fachowców. Przy ich wyborze warto kierować się ich długoletnim doświadczeniem i znajomością aktualnie panujących trendów modowych na rynku. Doświadczeni tapicerzy doradzą jak dobrać obicia wnętrz, lorze, tak aby współgrały z wystrojem wnętrz lokali, ich meblami, kolorem ścian, podłóg, sufitów, detalami oraz oświetleniem.

Kto może skorzystać z usług tapicera?

Tapicer świadczy usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak również dla instytucji państwowych (szkoły, przedszkola, teatry, domy kultury, muzea, domy pomocy, urzędy), przedsiębiorstw prywatnych (kluby, puby, restauracje, biura, hotele, pensjonaty), organizacji non – profit (stowarzyszenia, fundacje) i wiele innych podmiotów. Za wykonane usługi klienci otrzymują fakturę.