Tapicerka samochodowa- rodzaje i sposób pielęgnacji

auto cabrio z elegancką tapicerką

Każdy kierowca ceni sobie komfort jazdy samochodem. Na jego wpływ ma nie tylko charakter prowadzenia pojazdu, jego działanie, ale także jego stan oraz prezentacja w jakim on się znajduje. Na wygląd zewnętrzny samochodu wpływa stan lakieru, którym pokryta została karoseria pojazdu. Jednak najważniejszym elementem wyglądu wnętrza samochodu jest tapicerka, która została użyta do jego wykończenia. Jakość i wygląd tapicerki może zwiększyć poziom komfortu, ale także zepsuć jakość podróży. Zarówno karoseria jak i tapicerka są narażone na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i uszkodzenia.

 

Jeśli zamierzasz wymienić tapicerkę w swoim samochodzie zastanów się nad wyborem materiału. Ważne jest, aby podczas wyboru tapicerki uwzględnić charakter pasażerów, którzy będą najczęściej z niej korzystali. W inny sposób korzystają z niej osoby dorosłe dbając o jej wygląd, a inaczej korzystają z niej dzieci lub zwierzęta. Zapoznaj się także z metodami czyszczenia tapicerki. Jeśli zamierzasz wymienić lub wyczyścić tapicerkę w swoim samochodzie skontaktuj się z Wojciechem Millerem, który zajmuje się tapicerstwem samochodowym w Warszawie.

Tapicerka samochodowa

Istnieje wiele różnych rodzajów tapicerki, która wykorzystywana jest podczas wykończenia wnętrza samochodu. Zapoznaj się z rodzajami tapicerki, ich wadami i zaletami oraz metodami ich czyszczenia.

wnętrze auta, widok na przednie siedzenia ciemnej tapicerki

Każdy rodzaj tapicerki musi być czyszczony środkami do tego przeznaczonymi

Tapicerka materiałowa

Tapicerka materiałowa jest najtańszym i najmniej atrakcyjnym sposobem wykończenia wnętrz samochodu. Najczęściej stosowana jest w podstawowych wersjach wyposażenia pojazdu. Część kierowców kupując auto kieruje się niską ceną pojazdu, a nie efektownym wyglądem oraz przyjemnością płynącą z jego prowadzenia. Materiałową tapicerkę samochodową charakteryzuje jej szorstki i nieprzyjemny w dotyku materiał. Dodatkowo tapicerka materiałowa ma bardzo ograniczoną i nieatrakcyjną kolorystykę.

 

Tapicerkę materiałową można bardzo łatwo wyczyścić, gdyż powstałe na niej zabrudzenia nie wchłaniają się głęboko. Wystarczy użyć do tego preparatów chemicznych, które można kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym. Najczęściej do czyszczenia tapicerki samochodowej wykorzystywana jest pianka, którą możesz spryskać całą zabrudzoną powierzchnię. Po wyschnięciu wystarczy odkurzyć tapicerkę, gdyż wykorzystany detergent zamienia brud w proszek, dzięki czemu jego usunięcie staje się możliwe za pomocą domowego odkurzacza. Markowe produkty do czyszczenia tego rodzaju tapicerki możesz kupić za kilkanaście złotych, więc koszt utrzymania samochodu w czystości nie będzie wysoki.

Tapicerka welurowa

Tapicerka welurowa w odróżnieniu od tapicerki materiałowej prezentuje się bardziej efektownie zarazem zachowując rozsądną cenę. Przyczynia się ona także do stworzenia bardziej przytulnego i nowoczesnego wnętrza samochodu. Jest ona miękka w dotyku przez co zachowuje swoje walory estetyczne przez cały rok.

 

Główną wadą tapicerki welurowej jest brak odporności na zabrudzenia. Materiał wykonany z puchu łatwo przyjmuje wilgoć powodując tym samym w samochodzie powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Pielęgnacja oraz utrzymanie tapicerki welurowej w dobrym stanie staje się dużym problemem, gdyż wchłania ona kurz, brud, płyny, a także drobne okruchy, które w łatwy sposób wnikają w jej głąb. Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić tapicerkę welurową pamiętaj, aby dokładnie ją odkurzyć i użyć do jej czyszczenia specjalnych środków chemicznych. W przypadku dużych zabrudzeń należy tapicerkę wyprać. Najlepszym sposobem dokładnego czyszczenia tapicerki welurowej będzie kontakt z tapicerem, który profesjonalnie ją wyczyści.

Tapicerka z alcantary

Tapicerka z alcantary posiada wiele zalet. Wytrzymałość, duży wybór kolorystyki, efektowny wygląd, przyjemność użytkowania to jej główne zalety. Jest praktycznym rozwiązaniem do każdego samochodu bez względu czy jeżdżą nim dzieci lub zwierzęta. Doskonała jest także dla alergików, ponieważ nie wchłania pyłów, kurzu oraz innych zabrudzeń. Tapicerka z alcantary stosowana jest głównie w samochodach o podwyższonym standardzie wyposażenia.

 

Kolejnym plusem tapicerki z alcantary jest duża łatwość w utrzymaniu jej w czystości i dobrym stanie. Tapicerkę tą można wyczyścić za pomocą parowych automatów do prania, które są dostępne w wybranych myjniach samochodowych. Dzięki nim bezpiecznie i skutecznie usuniesz wszelkie zabrudzenia oraz nieprzyjemne zapachy i nie stracisz czasu czekając, aż tapicerka wyschnie. Do usunięcia głębszych zabrudzeń warto jednak użyć specjalnych preparatów, które dostępne są w każdym sklepie motoryzacyjnym.

tylne siedzenia w aucie i częściowo skórzana, brązowa tapicerkaJazda samochodem z czystą tapicerką podnosi komfort jazdy

Tapicerka skórzana

Tapicerka skórzana wykorzystywana jest w samochodach o najwyższych wersjach wyposażeniowych. Dzięki temu podkreśla ich wyjątkowość i prestiż. Jest ona najbardziej odporna na zabrudzenia, a jej czyszczenie nie sprawia najmniejszych kłopotów. Największe wrażenie na kierowcach wywierają tapicerki skórzane w jasnych kolorach np. białym lub kremowym. Jednak przy wyborze tego rodzaju tapicerki pamiętaj o tym, że te kolory szybciej tracą swoja barwę i efektowny wygląd. Jednak najczęściej wybierane są samochody z czarną tapicerką, na której nie widać zabrudzeń.

 

Wadą samochodów ze skórzaną tapicerką jest fakt, że posiadają one wysoką cenę.  Za materiał dobrej jakości, który wytrzyma przez wiele lat możesz zapłacić od kilku nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Dla wielu kierowców jest to argument, który przemawia za zmianą decyzji o wyborze innego rodzaju materiału tapicerki samochodowej.

 

Skórzana tapicerka wymaga także pielęgnacji innymi środkami czystości niż używane do tapicerki materiałowej, welurowej lub z alcantary. Małe zabrudzenia usuniesz za pomocą ściereczki, która nie namoczy tapicerki. Do kompleksowego czyszczenia skórzanej tapicerki samochodowej musisz użyć specjalnych środków. Głównie do czyszczenia skóry wykorzystuje się mleczko, które nie tylko wyczyści materiał, ale także nawilży skórę oraz  odżywi jej kolor i zapach. Specjaliści zajmujący się tapicerką samochodową zgodnie uważają, że skórzaną tapicerkę należy czyścić co najmniej dwa razy w roku, aby zapobiec wysychaniu i pękaniu skóry. Ważne jest, aby do wykonania tego typu prac wykorzystać właściwe środki przeznaczone do czyszczenia skóry.

czyszczenie tapicerki w aucie za pomocą sprayu

W zależności od rodzaju tapicerki dobierz odpowiednie środki czystości

Tapicerka- nie tylko fotele

Tapicerka w samochodzie to nie tylko fotele, ale także wykładzina podłogowa oraz ta znajdująca się w bagażniku. Warto zatem chronić ją przed uszkodzeniami mechanicznymi za pomocą mat lub dywaników oraz specjalnych środków czyszczących. Jeśli zaniedbasz tapicerkę może na niej osadzać się wilgoć co później skutkuje parowaniem szyb oraz powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.

 

Kompleksowe czyszczenie tapicerki samochodowej możesz dokonać za pomocą środków chemicznych, które kupisz za mniej niż 100 złotych. Jednak musisz liczyć się z tym, że niektórych głębokich zabrudzeń nie usuniesz za pomocą ogólnodostępnych środków czyszczących. Warto zatem zainwestować odrobinę więcej pieniążków i udać się do tapicera samochodowego, który profesjonalnie wyczyści Twoją tapicerkę. Jeśli powstałe zabrudzenia są tak duże, że nie da się ich całkowicie usunąć warto zastanowić się nad wymianą tapicerki. Profesjonalny tapicer wykona tą usługę bez najmniejszych problemów, a Ty będziesz mógł cieszyć się pięknym wyglądem wewnętrznym swojego samochodu przez wiele lat.

 

Jeśli zdecydowałeś się na wymianę lub czyszczenie tapicerki samochodowej przez specjalistę zadzwoń do tapicera Wojciecha Millera, który w szybki i profesjonalny sposób wykona zleconą przez Ciebie usługę.