Jak uszyć poduszki na meble ogrodowe?

Sezon letni to szczególnie dobra okazja do wypoczynku na świeżym powietrzu. Całe ciepłe dni spędzone w ogrodowym fotelu lub wygodnym leżaku pomagają w zrelaksowaniu i odprężeniu się. Dlatego aby korzystanie z mebli ogrodowych było najbardziej satysfakcjonujące, powinny być one bardzo wygodne. Niestety, zazwyczaj wyposażone są jedynie w twarde siedziska lub sztywne oparcia. Są one funkcjonalne i praktyczne, ale nie gwarantują najwyższego komfortu. Dlatego aby wypoczynek był całkowicie udany, warto zadbać o wyposażenie mebli ogrodowych w przytulne i miękkie poduszki.

Jakie cechy powinny posiadać poduszki na meble ogrodowe?

Przygotowanie odpowiednich poduszek może być dość problematyczne w naszej strefie klimatycznej. Żeby poduszki na meble ogrodowe dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być wykonane z przyjaznego dla ludzkiej skóry materiału, takiego jak na przykład bawełna. Wiąże się to niestety z niedostateczną odpornością na ciągłe zmiany warunków atmosferycznych. Na słońcu poduszki na meble ogrodowe mogą mieć wyblakłe kolory, a cały materiał ulega płowieniu. Deszcz może się natomiast przyczynić do powstawania wilgoci. Spowoduje ona, że poduszki na meble ogrodowe szybko nasiąkają, a nierzadko pokrywają się również grzybem. Dlatego lepszy materiał na poduszki na meble ogrodowe to np. poliester lub akryl. Przed przystąpieniem do wykonania tego typu poduszek, warto zwrócić również uwagę na odpowiednie wypełnienie. Najlepszym rozwiązaniem są wypełnienia syntetyczne, takiej jak np. odporna na wilgoć i słońce pianka poliuretanowa, kulka lub wata silikonowa, a także mieszanki wypełnień.

Dlaczego te materiały są najlepsze?

Warto, żeby poduszki na meble ogrodowe posłużyły dłużej, niż jeden sezon. Dlatego powinny wyróżniać się jakością. Znaczenie ma przede wszystkim wysokogatunkowa tkanina oraz odpowiednie wypełnienie. Takie poduszki na meble ogrodowe mogą wytrzymać o wiele dłużej od swoich gorszych odpowiedników. Dobry materiał na poduszki na meble ogrodowe może być dość dużym wydatkiem jednorazowym, ale w perspektywie czasu taki zakup jest o wiele bardziej opłacalny. Poduszki na meble ogrodowe powinny być wykonane z materiałów, które znoszą częste użytkowanie. Tkanina nie powinna się przecierać oraz rozchodzić, a wypełnienie nie może się odkształcać. Materiał na poduszki na meble ogrodowe powinien być też odporny na promieniowanie słoneczne, ponieważ dzięki temu kolory nie płowieją i nie blakną. Może również posiadać dodatkowe pokrycie, które utrudnia wnikanie wilgoci oraz brudu. Materiał syntetyczny zaprojektowany jest w taki sposób, żeby nie wchłaniać nadmiernych ilości wody. Jeżeli więc ulegnie on zamoczeniu, powinien szybko wyschnąć.

Jaki wybrać wypełnienie na poduszki na meble ogrodowe?

Przed przystąpieniem do wykonania tego typu poduszek, warto zwrócić również uwagę na odpowiednie wypełnienie. Najlepszym rozwiązaniem są wypełnienia syntetyczne, takiej jak np. odporna na wilgoć i słońce pianka poliuretanowa, kulka lub wata silikonowa, a także mieszanki wypełnień. Takie wypełnienia są bardo wygodne i doskonale dopasowują się do kształtu ciała w pozycji siedzącej, leżącej lub półleżącej. Wypełnienie każdej poduszki na meble ogrodowe zabezpieczyć można dodatkowo przy użyciu nieprzemakalnej tkaniny foliowej. Pozwala ona na układanie poduszki bezpośrednio na mokrych po deszczu meblach i deskach tarasowych, a także bezpośrednio na wilgotnej trawie. Tkaninę foliową wykorzystać można również zamiast tradycyjnej poszewki materiałowej. Dobrym pomysłem jest ozdobienie jej kolorami zgodnymi z naturą oraz interesującymi wzorkami. Dzięki temu pełnią nie tylko funkcjonalną rolę, ale również sprawdzają się w formie szczególnej ozdoby ogrodu.

Jak dopasować poduszkę do mebli ogrodowych?

Poduszki na meble ogrodowe powinny być do nich odpowiednio dopasowane pod względem kształtu. Jeżeli mają luźno leżeć na huśtawce lub na ławce, nie muszą mieć określonych rozmiarów. Jednak w przypadku wykorzystania ich np. jako siedziska do ławki, wymiary powinny być dopasowane i proporcjonalne. Jeśli okażą się zbyt duże, istnieje ryzyko obcierania się poduszki o brzegi mebla oraz ciągłego jej przesuwania. Mogą one przez to łatwiej ulegać zniszczeniu, a wygoda ich użytkowania nie będzie zbyt duża. Jeśli natomiast ich rozmiar będzie za mały, również okażą się zbyt niekomfortowe i nie będą w stanie dostatecznie spełnić swojej roli.
Praktyczna poduszka powinna być też wyposażona w kieszenie lub wiązania, dzięki którym będzie można ją wygodnie zamocować do leżaka lub oparcia ławki. Najlepiej zadbać o to, żeby poduszka miała pokrycie zdejmowane. Dzięki temu będzie nadawać się do bezproblemowego prania i zostanie na dłużej utrzymana w czystości. Można oczywiście zaszyć poduszkę razem z wypełnieniem i użytkować w tej formie.

Jak dbać o poduszki na meble ogrodowe?

Poduszki na meble ogrodowe nie powinny pozostawać na powietrzu przez cały czas, ponieważ nie będą w stanie poradzić sobie ze zmienną pogodą oraz nagłymi opadami. Dlatego w ogrodzie powinien znajdować się odporny na działanie wilgoci pojemnik. Można w nim przechowywać poduszki na meble ogrodowe, kiedy nikt z nich nie korzysta. Pojemnik ten nie musi być jednak brzydki i nieestetyczny. Dlatego zamiast zwykłego pudła lepiej do tego celu wykorzystać ładną, drewnianą skrzynię. Jej wieko przekształcić można w stolik ogrodowy lub dodatkowe siedzisko. Wygodnym rozwiązaniem są też pokrowce chroniące przed deszczem. Są one nieprzemakalne, dzięki czemu zabezpieczają zarówno poduszki, jak i same meble ogrodowe.

Poduszki możecie uszyć samodzielnie lub zlecić to nam. Inspiracje na swoje poduszki znajdziecie min. na tej stronie: https://ogrodolandia.pl/poduszki-ogrodowe